Będą się uczyć, jak skutecznie ewangelizować w zmieniającym się świecie, by docierać z Dobrą Nowiną do współczesnych. W Lublinie już za miesiąc rusza Ogólnopolska Szkoła Ewangelizatorów.
Ta dość nietypowa szkoła została powołana do istnienia 8 stycznia 2013 r. i zaaprobowana na 361. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dnia 6 marca 2013 roku. Nauka w niej trwa dwa lata, a po jej skończeniu absolwenci stają się specjalistami od nowoczesnej formy przekazu Ewangelii.
- OSE to przestrzeń spotkania osób, które w sercu mają pragnienie ewangelizacji - mówi ks. Artur Potrapeluk, członek zespołu KEP ds. nowej ewangelizacji i jednocześnie jeden z wykładowców szkoły. - Dziś świat zmienia się szybko, zmienia się podejście wiernych do wielu spraw, tak wiele mamy nowych doświadczeń, dlatego potrzebujemy szukać nowych środków dla ewangelizacji, nowych narzędzi, by głosić Dobrą Nowinę.
Tematem przewodnim V edycji OSE jest parafia, którą twórcy szkoły chcieliby uczynić miejscem formacji ewangelizatorów. W szkole, jak mówi ks. Potrapeluk, ci, którzy uczestniczą w zajęciach, umacniają swoje powołanie w nurcie nowej ewangelizacji, bo to najczęściej osoby, które już ewangelizują i chcą to robić jeszcze lepiej.
OSE to miejsce, do którego zaproszeni są najlepsi specjaliści od ewangelizacji. - To ludzie, którzy są praktykami, mają doświadczenie ewangelizacyjne. Razem z innymi chcą szukać sposobów w zmieniającym się kontekście kulturowym, by odpowiedzieć na wezwanie do głoszenia Ewangelii - zaznacza ks. Artur.
Prelegenci - wykładowcy OSE będą specjalnie przyjeżdżać do Lublina, by w wąskim gronie podejmować wyzwania, z którymi spotyka się dziś Kościół. Wśród nich pojawią się m.in. bp Artur Ważny, abp Grzegorz Ryś, ks. Piotr Jarosiewicz, Aneta Golba z Zamościa z tamtejszej szkoły ewangelizacji oraz ks. Piotr Spyra, który jest odpowiedzialny za merytoryczną część szkoły. Będą także o. Wit Chlondowski, Artur Mularz oraz oczywiście ks. Artur Potrapeluk.
Zespół OSE.Do uczestnictwa w zajęciach OSE zaproszone są zarówno osoby świeckie, jak i proboszczowie, duszpasterze, liderzy wspólnot.
Tym razem spotkania prowadzone będą w formie hybrydowej, by ułatwić udział wszystkim tym, którzy do Lublina w wyznaczonym dniu nie mogą dotrzeć. Rozpoczną się one 29 października 2022 r. i zakończą 15 czerwca 2024 r.
Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu w soboty od października do czerwca.
Całość materiału została podzielona na cztery semestry, w czasie których kolejno będą omawiane: kerygmat; zarządzanie i organizacja w ewangelizacji; praktyka ewangelizacji w parafii oraz duchowość ewangelizatora. Co ciekawe, organizatorzy umożliwili chętnym udział w wybranych sesjach, bez konieczności zapisywania się na wszystkie zajęcia.
Zjazdy stacjonarne zaplanowano w Lublinie (aula Caritas AL ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2).