Co roku w Polsce około 40 tysięcy kobiet doznaje poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwych, a kolejne kilka tysięcy, na skutek chorób i nieszczęśliwych wypadków, nie dożywa pełnoletności.
To ważny dzień dla rodzin, które chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o opiekę Pana Boga i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu, jaki powoduje śmierć własnego dziecka.
15 października w Lublinie już po raz 14. będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. W kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego przy ul. Skierki 12 o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko.
Na uroczystość zaproszeni są wszyscy rodzice, bez względu na to, na to, w jakim wieku było ich dziecko i w jakich okolicznościach zmarło (poronienie, śmierć w wyniku choroby, śmierć w wyniku nieszczęśliwych wypadków, samobójstwo). Po Mszy odbędzie się spotkanie, w czasie którego rodzice znajdujący się w różnych etapach żałoby i sytuacji życiowej, będą mogli podzielić się doświadczeniami po stracie swojego dziecka.
Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku, to spotkanie gromadzi kilkaset osób, a jego idea jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. - Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. po poronieniu) - mówią organizatorzy wydarzenia. - Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie.
Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.
Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka utworzona została także Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Jej papierowa wersja, będzie wyłożona w kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego, ul. Skierki 12, Lublin, przed Mszą św. - Cały rok zapraszamy również rodziców do wpisywania swoich dzieci do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych, znajdującej się na naszej stronie internetowej: http://rodzicepostracie.lublin.pl/. - zachęcają inicjatorzy. - Swoje zmarłe dzieci wpisują tam rodzice nie tylko z Lublina, ale z całej Polski, a także z zagranicy.
Cały czas też trwa zbiórka na budowę Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie.