Od 70 lat uczą młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Nie tylko przygotowują do podjęcia pracy w konkretnym zawodzie, ale i do radzenia sobie w życiu.
Branżowa Szkoła Wielozawodowa Specjalna I stopnia nr 2 im. Marii Grzegorzewskiej kończy 70 lat. Działa w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie. To tutaj swoją szansę na sukcesy, dobrą pracę i zwyczajnie łatwiejsze życie mają młodzi z niepełnosprawnością intelektualną, młodzi ze spektrum autyzmu, czy poruszający się na wózkach.
- W naszej placówce uczeń może pobierać naukę do ukończenia 24 roku życia. Obecnie z wychowankami pracuje 115 nauczycieli. To oni każdego dnia są do dyspozycji uczniów, prowadzą warsztaty, są wychowawcami w internacie, towarzyszą nie tylko przy zdobywaniu wiedzy, ale i życiowych umiejętności. Nasza szkoła zapewnia też opiekę stomatologiczną i pielęgniarską - mówi Marcin Rakowski dyrektor placówki.
Szkoła branżowa, dawniej nazywana szkołą zawodową kształci na 9 kierunkach: cukiernik, piekarz, ogrodnik, fryzjer, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, kelner i magazynier logistyk.
- Praktyczną naukę zawodu realizujemy w oparciu o własne warsztaty, ale także uczniowie odbywają praktyki w różnych zakładach pracy. W wielu piekarniach, cukierniach czy warsztatach samochodowych można spotkać naszych uczniów. Nie zamykamy się w swoim środowisku, ale uczestniczymy w zwyczajnym życiu społeczeństwa - podkreśla dyrektor.
Konferencja poświęcona 70 leciu szkoły z udziałem dyrektora placówki Marcina Rakowskiego.Mimo iż jest to szkoła specjalna, jest tu realizowana ta sama podstawa programowa, co w szkołach masowych poszerzona o rozwijanie kompetencji potrzebnych w dorosłym życiu.
- Oprócz pracowni, w których uczniowie nabywają konkretnych umiejętności, mamy też dobrze wyposażone obiekty sportowe, a nasi uczniowie osiągają sukcesy sportowe. Nie brakuje też kół zainteresowań, do których chętni mogą się zapisywać by rozwijać swoje zainteresowania, bo przecież niepełnosprawność nie odbiera pasji - mówi dyrektor.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła 21 października Msza św. w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dalsza część zgromadziła w szkole wielu gości, absolwentów placówki i rodziców.
Więcej o szkole będzie można przeczytać w 44 numerze "Gościa Lubelskiego".