Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dziś rocznica śmierci ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera)

Ksiądz katolicki, który urodził się w rodzinie ortodoksyjnych żydów, zmarł 21 października 2021 r. w Jaffie w Izraelu. Archidiecezja modli się za swojego kapłana.

Na pogrzebie ks. Pawłowskiego, który odbył się 3 listopada 2021 r. w Izbicy, arcybiskup Stanisław Budzik powiedział, że ks. Pawłowski nosił w sobie dwa światy: "Jakub Hersz Griner i Grzegorz Pawłowski - Polak i Żyd, katolicki ksiądz i sługa Mesjasza, kochający obie swoje ojczyzny. Człowiek łączący narody, religie, kultury. Budowniczy pokoju. Człowiek niezwykłej mądrości i życzliwości".

Metropolita przeczytał również cytat z pomnika, jaki przygotował dla siebie w Izbicy ks. Pawłowski. "Opuściłem najbliższych w obliczu ich Zagłady, aby ratować swoje życie. Oddałem je służbie Bogu i ludziom. Powróciłem na miejsce ich męczeńskiej śmierci". 

Dziś, w rocznicę jego śmierci, na żydowskim cmentarzu w Izbicy rano modlili się wspólnie przedstawiciele środowisk żydowskich oraz Kościoła katolickiego, natomiast o godz. 19 w lubelskiej archikatedrze sprawowana będzie Msza św. w intencji ks. Pawłowskiego. Będzie jej przewodniczył abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosi ks. Marek Szymański dyrektor wydawnictwa "Gaudium".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast