Z udziałem naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbywały się centralne obchody w Żarnowcu koło Krosna.
Głównym punktem obchodów była Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Maria Konopnicka – Życie, Dzieło i Duch” z udziałem reprezentantów dwudziestu ośrodków naukowych w Polsce i za granicą, w tym z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji kultury.
Wydarzeniu towarzyszyły wystawy oraz koncerty z okazji 65-lecia muzeum wybitnej poetki i tłumaczki w Żarnowcu. Uczestników wydarzenia, gości, przedstawicieli władz samorządowych przywitał Paweł Bukowski, dyrektor i starszy kustosz Muzeum Marii Konopnickiej Dar Narodowy 1903.
W obchodach w Żarnowcu i w inauguracji konferencji naukowej w Muzeum Marii Konopnickiej uczestniczyła prawnuczka Marii Konopnickiej, Joanna Modrzejewska. Wspominała swoją prababkę na podstawie opowieści swojej matki Zofii (1898-1971). – W mojej pamięci, dzięki mojej mamie, powstał rodzinny, ciepły obraz Marii Konopnickiej – wspominała.
Opowiedziała także o spacerze do lasu, gdzie wnuczka Zofia zapytała babkę Marię Konopnicką o to, dlaczego na polanie, gdzie nikt nie pielęgnuje roślin, rosną tak piękne kwiaty. W odpowiedzi otrzymała od babci-poetki wiersz, który została zachowany w pamięci jej potomnych: „Mówi niania, że w dąbrowie/ chodzą do dnia aniołowie/ a gdzie staną nóżką bosą/ tam zakwita kwiat pod rosą./ Gdybym kiedyś rano wstała/ to bym wszystko to widziała/ Bo gdy tak się w słońcu bawi/ ślad anielski drży na trawie”.
Podczas wydarzenia analizowano zarówno zaangażowanie społeczne i patriotyczne autorki „Roty”, jak i okres podróży, relacji z dziećmi i mężem Jarosławem, ponadto teologiczne ślady, zwłaszcza w utworach, które powstały po śmierci jej najstarszego syna.