Świętowanie niepodległości - program wydarzeń

11 listopada przypada 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To dzień szczególny, w którym wracamy pamięcią do 1918 roku i osób, które przyczyniły się do powrotu Polski na mapy świata.

W 1915 roku, czyli rok po wybuchu I wojny światowej, w wyniku przesuwania się frontu na wschód, Lublin dostał się pod okupację austriacką. Wraz z armią austro-węgierską wkroczyły do miasta walczące u jej boku Legiony Piłsudskiego. Znienawidzona przez lublinian administracja rosyjska wycofała się. Pod rządami Austriaków Lublin stał się centrum konspiracji niepodległościowej. Atmosfera sprzyjała spiskowcom, gdyż nowe władze nie wprowadziły zbyt surowej cenzury. To spowodowało, że w Lublinie właśnie powstał pierwszy tymczasowy rząd w odzyskującej niepodległość Polsce i choć jego kadencja trwała krótko, a wiele osób nie odnosiło się do niego przychylnie z powodów politycznych, wpisała to miasto w historię polskiej niepodległości.

11 listopada jest szczególną lekcją historii i patriotyzmu, stąd wiele różnych wydarzeń w Lublinie i wielu miejscach w regionie przypominających odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Program

Lublin

godz. 9.00 - uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, Rynek 1))
godz. 10.00 - Msza św. w intencji ojczyzny (Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10)
godz. 11.30 - uroczysty apel (Plac Litewski):

  • złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin
  • odegranie i odśpiewanie hymnu narodowego
  • uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
  • wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
  • wręczenie odznaczeń i aktów mianowań na kolejny stopień dla żołnierzy Wojska Polskiego
  • musztra paradna w wykonaniu uczniów klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Lublinie
  • apel pamięci i salwa honorowa
  • salut armatni
  • złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • defilada

godz. 13.00 - spacer Lubelskim Szlakiem Niepodległości prowadzony przez przewodników PTTK (rozpoczęcie przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim)
godz. 13.30 - złożenie kwiatów pod upamiętnieniami:

  • Władysława Cholewy, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
  • Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach LUW, ul. Spokojna 4)
  • Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach LUW, ul. Spokojna 4)

 godz. 14.00 - złożenie kwiatów na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny przy ul. Białej)
godz. 17.00 - koncert symfoniczny "Salve Polonia" - z muzyką ku Niepodległej (Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5). Projekt zrealizowany i finansowany w ramach Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa" na rok 2022.
 
Na Placu Litewskim w Lublinie swoje namioty promocyjne wystawią: 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Oddział w Lublinie, Agencja Mienia Wojskowego. Dla wszystkich uczestników uroczystości będzie przygotowana wojskowa grochówka.
 

Chełm

godz. 10.00-16.00 - Wojskowa Gra Terenowa w Chełmie.
Podczas rywalizacji grupowych (rodziny, grupy znajomych, klasy), będzie można wykazać się umiejętnościami posługiwania się mapą i kompasem, budowy schronienia, rozpalania ogniska i maskowania się w terenie. Celem zawodów jest promowanie postaw patriotycznych i obronnych, przeżycie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w połączeniu z dbałością o zdrowie społeczeństwa i promocja służby wojskowej.

Puławy

Obchody w Puławach rozpoczną się 11 listopada o godz. 9.00 Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Józefa na Włostowicach. Po niej odbędą się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości usytuowanym obok kościoła.
Zaplanowano także m.in. rajd rowerowy o godz. 11.00 przed galą MOSiR, wspólne śpiewanie hymnu o godz. 12.00  na pl. Niepodległości i uroczyste wciągnięcie flagi na nowy maszt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..