To jedyna akcja, która pomaga najmłodszym nie zbierając pieniędzy. Liczą się konkretne rzeczy i czas poświęcony drugiemu człowiekowi. 30 lat doświadczenia akcji pokazuje, że każdy ma się czym podzielić.
Gdy 30 lat temu Ewa Dados na antenie Radia Lublin ogłosiła spontaniczną zbiórkę rzeczy dla dzieci, nie spodziewała się, że przerodzi się ona w tak wielką i długoterminową akcję.
- To był odruch serca. Prowadziłam wówczas w radio dobranockę, do której zapraszałam dzieci z lubelskiej Starówki. To one przynosiły swoje pomysły, a my je tylko realizowaliśmy. Nie kończyło się na bajkach, bo przy okazji poruszane były różne ważne sprawy. Jedną z nich miał Przemek i jego przyjaciele. Przychodzili codziennie jako goście do „jaśkowej dobranocki”, z pasją się do niej przygotowywali i pewnego dnia, Przemek zdobył się na odwagę by porozmawiać ze mną i poprosić bym załatwiła mu pracę. To był chłopak, który miał wtedy 10 lat. Zaczęłam więc dopytywać, co się dzieje i usłyszałam historię o chorej mamie, głodzie i biedzie. W odruchu serca chciałam dać mu pieniądze, ale on odmówił. Dało mi to do myślenia. Wiedziałam, że żeby pomóc nie mogę tego robić byle jak. To wtedy z anteny padło zaproszenie, by dzielić się tym, co mamy - mówi inicjatorka akcji.
Od 30 lat na przełomie listopada i grudnia odbywa się zbiórka darów w ramach akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". W różnych miejscach powstają sztaby, gdzie dary można przynosić do 23 grudnia. Tradycyjnie odbywa się także uliczna zbiórka, podczas której wolontariusze, w oznaczonych słoneczkiem punktach, przyjmują rzeczy dla dzieci.
- Nie zbieramy pieniędzy, bo dzieci ich nie potrzebują. Marzą o ciepłej kurtce, nowych butach, jakichś słodyczach czy zabawkach albo przyborach piśmienniczych do rysowania i pisania. Zbieramy także żywność długoterminową. Wszystko przekazujemy potrzebującym rodzinom z dziećmi - mówi Ewa Dados.
W tym roku uliczna zbiórka będzie w sobotę 26 listopada.
Wszystkie informacje o tym jak zostać wolontariuszem akcji,o zbiórce, zakładaniu sztabów i potrzebach najmłodszych są na stronie www.pdpz.pl