Nowy numer 4/2023 Archiwum

Archidiecezja wybiera nowych członków rad parafialnych

4 grudnia, zgodnie z dekretem abp. Stanisława Budzika, wybrani zostaną nowi członkowie parafialnych rad duszpasterskich.

Dekret abp. Budzika, zarządzający wybory do parafialnych rad duszpasterskich, został odczytany w każdej parafii archidiecezji 30 października. Od tego czasu powstały listy kandydatów na członków rad parafialnych, a pierwsza niedziela grudnia jest dniem wyborów.

Rada duszpasterska stanowi - zgodnie z kan. 536 Kpk - ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza lub rektora kościoła czuwa nad organizacją życia duszpasterskiego we wspólnocie parafialnej lub we wspólnocie wiernych gromadzącej się przy kościele rektoralnym, a szczególnie:

a) wspiera kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego,
b) inspiruje i wspiera inicjatywy duszpasterskie w dziedzinie życia liturgicznego, apostolstwa, dzieł pobożności i miłosierdzia,
c) niesie pomoc w przeprowadzeniu oceny stanu religijno-moralnego parafii, z uwzględnieniem zachodzących przemian społeczno-kulturowych,
d) bierze udział w opracowaniu rocznego parafialnego programu duszpasterskiego, w oparciu o program ogólnopolski i diecezjalny,
e) buduje wśród parafian klimat zaufania do Kościoła oraz podejmowanych inicjatyw duszpasterskich,
f) wspiera działalność ruchów, stowarzyszeń katolickich i grup duszpasterstwa specjalnego,
g) wspiera proboszcza (rektora) w zarządzaniu dobrami majątkowymi oraz w pracach administracyjno-gospodarczych, w tym opiniuje, zgodnie z odrębnymi przepisami, wnioski dotyczące zaciągania przez parafię (rektorat) kredytów i innych zobowiązań o charakterze materialnym.

Wybory odbędą się 4 grudnia, a w kolejną niedzielę 11 grudnia nastąpi ogłoszenie wyników. Zaprzysiężenie rad nastąpi 8 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy