Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wieża Trynitarska w nowej odsłonie

Każdy, kto odwiedzi Muzeum Archidiecezjalne w Wieży Trynitarskiej, może podążyć różnymi ścieżkami opowiadającymi zarówno o historii tego miejsca i diecezji, jak i pójść śladem rzeźb świętych. Wszystko dzięki realizacji nowych projektów.

Muzeum Archidiecezjalne, które ma swoją siedzibę w Wieży Trynitarskiej, zyskuje całkiem nową odsłonę, dzięki realizowanym tutaj projektom.

- Możemy już zaprezentować pierwszy etap zmiany ekspozycji stałej Wieży Trynitarskiej. Całość zakłada dwie ścieżki, które będą oprowadzały po muzeum. Jedna z nich to ścieżka historyczna, druga - teologiczna. Początek obu znajduje się w tak zwanym obejściu wieży, gdzie została umieszczona oś czasu, w której zawarte są historie związane z diecezją lubelską, Wieżą Trynitarską i naszym muzeum. Co ciekawe, udało się nam także zgromadzić w tym miejscu niemal wszystkie dostępne ikonografie związane z wieżą. Dzięki temu można zobaczyć, jak ona się zmieniała na przestrzeni wieków - wyjaśnia ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Lublinie.

Muzeum zyskuje współczesny wymiar oraz właściwy blask. Obok tradycyjnych wystaw zwiedzający może korzystać także z tablic multimedialnych, które zawierają wiele informacji dotyczących historii tego miejsca, diecezji oraz kolejnych biskupów lubelskich.

Obok ścieżki historycznej wiedzie także ścieżka teologiczna. - Nadaliśmy jej tytuł "Od narodzin w Chrystusie do spotkania w wieczności - historie rzeźbą pisane". Właśnie przez ekspozycję rzeźb w różnych przestrzeniach wieży chcemy pokazać różne drogi, które wiodą człowieka do świętości, stąd też na pierwszym etapie ścieżki umieściliśmy chrzcielnicę, jako symbol początku życia w Chrystusie, rzeźby biskupa, siostry zakonnej, rycerza, św. Floriana, niewiasty i Jana Chrzciciela. Postacie te symbolizują różne drogi, jakimi może kroczyć człowiek - wyjaśnia ks. Łukasz.

W kolejnych, planowanych etapach placówka chce pokazywać różne ścieżki prowadzące do świętości. - Chcemy, by to miejsce było rzeczywiście muzeum na najwyższym poziomie, stąd i troska o należyte zabezpieczenie zbiorów w postaci przeszkleń czy odpowiednich systemów. To ważne przy dużej liczbie odwiedzających, a - według statystyk - wieża znalazła się w top 10 obiektów najchętniej odwiedzanych przez turystów w Lublinie - podkreśla ksiądz dyrektor.


Więcej będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy