Zakończyły się archidiecezjalne projekty digitalizacyjne

Efekty projektów można podziwiać m.in. w przestrzeni internetowej.

Archidiecezja lubelska zakończyła trzyletni projekt "Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach", realizowany w ramach projektu Kultura Cyfrowa 2019 oraz jednoroczny projekt "Digitalizacja najcenniejszych zbiorów należących do Archidiecezji Lubelskiej wraz z ich udostępnieniem w sieci – III etap".

Projekty z programu Kultura Cyfrowa miały na celu zdigitalizowanie zasobów kościelnych z wykorzystaniem gigapanoram lotniczych i naziemnych oraz przeprowadzenie kwerendy, cyfryzacji i digitalizacji najcenniejszych zbiorów zabytków archidiecezji lubelskiej.

Utworzenie zdjęć cyfrowych - gigapanoram - z pełną szczegółowością, stworzyło szansę na wirtualne zapoznania się z dziedzictwem kulturowym zabytkowych kościołów uwzględnionych w projekcie.

W wyniku realizacji I i II etapu prac digitalizacyjnych zabytków ruchomych odnalezionych zostało przeszło 200 obiektów, które nie widniały w żadnym inwentarzu. W wyniku kwerendy najbardziej zniszczone zabytki trafiły do renowacji. Efekty realizacji obu projektów są ogólnodostępne w internecie, co daje możliwość wykorzystania w celach popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Takie działania to także promocja dziedzictwa kulturowego archidiecezji lubelskiej. 

W projekcie "Kościoły Lubelszczyzny na gigapanoramach" – etap 3 digitalizacji poddano obiekty:

  • kościół św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach,
  • kościół św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu,
  • kościół św. Michała Archanioła w Lublinie.

W projekcie "Digitalizacja najcenniejszych zbiorów należących do Archidiecezji Lubelskiej wraz z ich udostępnieniem w siecię – III etap przeprowadzone zostały prace przy 250 obiektach. Oba projekty były dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodatkowo gigapanoramy realizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin. Efekty można zobaczyć TU.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..