Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wszystko się zmieniło, jak dawniej nie było

Dawne dekoracje świąteczne, przedwojenne prezenty, kartki z życzeniami sprzed lat i szopki można oglądać na niezwykłej wystawie pt. "Wszystko się zmieniło, jak nigdy nie było".

To propozycja w ratuszowej galerii w sektorze Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Sale wystawiennicze przenoszą zwiedzających w czasy minione, pokazując dawne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i kolędowaniem. - W zbiorach skansenu mamy wiele eksponatów związanych z czasem świątecznym, które bardzo rzadko lub nigdy nie były udostępniane. Wystawa skłoniła nas do ich przejrzenia i wyboru niektórych zgodnie z określoną tematyką - wyjaśnia dr Agata Kusto, która wystawę przygotowywała.

Ekspozycja odwołuje się do trzech obszarów reprezentujących tradycje bożonarodzeniowe na terenach przedwojennej Lubelszczyzny, a stanowią je: świąteczne zdobienie izby, dar życzeń i dar prezentów oraz kolędowanie z szopką.

Na wystawie nie zabrakło atrybutu dzisiejszych świąt - choinki; to na jej przykładzie została pokazana historia zwyczaju oraz bogata symbolika tradycyjnych ozdób. Ponadto na wystawie można zobaczyć kolekcję unikatowych kart pocztowych, które mieszkańcy Lubelszczyzny wysyłali sobie z życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Ważną część przygotowanej ekspozycji stanowią szopki wraz z bogatą kolekcją figurek, które są elementem jednej z najdawniejszych form kolędowania życzącego.

Z myślą o najmłodszych pojawiły się też zabawki-prezenty, jakie dzieci mogły niegdyś znaleźć pod świąteczną choinką.

Wystawę można oglądać do 2 lutego.


Więcej o wystawie będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy