Joseph Ratzinger – Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 roku. Był zaprzyjaźniony z Lublinem i KUL.
Benedykt XVI był 265. następcą apostoła Piotra, funkcję biskupa Rzymu pełnił od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyły się w czwartek 5 stycznia o 9.30 na placu św. Piotra. W homilii urzędujący papież zwrócił uwagę na doczesny i eschatologiczny wymiar związku uczniów z Chrystusem. − W ciągu ośmiu lat swojego pontyfikatu i dziesięciu lat modlitwy za Kościół ów skromny i prosty robotnik Pana odsłaniał się przed nami jako skała wiary, punkt orientacyjny na wzburzonym morzu świata – powiedział po śmierci emerytowanego papieża abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Przewodnik wiary
Dla wielu osób z archidiecezji lubelskiej, zwłaszcza młodych i duchownych, okazją do bliższego spotkania z Benedyktem XVI były Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 roku. Wielka liczba pielgrzymów z lubelskich parafii miała wówczas okazję słuchać papieża z Niemiec pod katedrą w Kolonii, uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przez niego, a duchowni mogli posłuchać papieża zarówno w kościele św. Pantaleona w Kolonii, jak i na placu przed nim. Jak wtedy podkreślali, papież był zdziwiony tak wielkim entuzjazmem witających go i czekających na jego słowa i gesty.
Lubelskie związki z Josephem Ratzingerem – Benedyktem XVI były liczne i mają swą kontynuację. Odwiedził on Polskę w dniach 25–28 maja 2006 roku. W czasie tej podróży odwiedził Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim.
Związany z KUL
Kardynał Joseph Ratzinger został doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podstawie uchwały Senatu tej uczelni w lutym 1988 roku. Uroczystość nadania odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego 1988/1989. Kolejnym ważnym momentem w zacieśnianiu więzi było uzyskanie od Watykanu przez katolicki uniwersytet w Lublinie w 2011 roku prawa wyłączności na wydanie drukiem w formie książkowej tekstów kard. Josepha Ratzingera w serii „Opera Omnia Josepha Ratzingera”. Redaktorami serii są ks. Krzysztof Góźdź i Marzena Górecka.
Przy okazji promocji ostatniego tomu abp Stanisław Budzik podzielił się osobistym wspomnieniem o dwóch spotkaniach z Benedyktem. − Pierwsze miało miejsce w roku 2012, gdy wręczyliśmy Ojcu Świętemu na placu św. Piotra pierwszy tom „Opera omnia” o liturgii w języku polskim. On sam podkreślał, że od liturgii zależy przyszłość wiary Kościoła. Pamiętam błysk radości w jego oczach, gdy zobaczył tę publikację. Drugie odbyło się cztery lata temu, kiedy z okazji 100-lecia KUL zorganizowałem wyprawę do Rzymu. Mieliśmy spotkanie z papieżem Franciszkiem, ale też z emerytowanym papieżem w klasztorze, w którym mieszkał. Wręczyliśmy mu wówczas siedemnaście tomów jego dzieła w języku polskim. Ta rozmowa była niezapomniana. Polskie wydawnictwo ukazywało się najszybciej spośród wszystkich wersji językowych.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się