Nowy numer 17/2024 Archiwum

Prof. Jacek Gołębiowski przedstawił plany Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

W spotkaniu uczestniczyło ponad dwieście osób reprezentujących instytucje i organizacje polonijne na całym świecie.

Spotkanie prezentujące Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyło się w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Konferencja przebiegała w formie zdalnej i skupiła przedstawicieli ponad dwustu organizacji polonijnych z całego świata, m.in. z Australii, USA, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Islandii, Wielkiej Brytanii, Francji czy Argentyny.

Plany oraz przedsięwzięcia IRJP na najbliższy rok przedstawił prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Profesor związany przez wiele dekad z KUL i środowiskiem Polonii i Polaków na Wschodzie podkreślił, że do zadań IRJP należy inicjowanie i realizowanie działań dotyczących promocji języka polskiego, wspieranie kultywowania polskiej tradycji i wartości języka polskiego jako ojczystego oraz promocji języka polskiego jako ojczystego wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą. Do zadań tych należy także wzmacnianie współpracy między Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą a podmiotami działającymi w Polsce i za granicą, w szczególności w dziedzinie edukacji i nauki, a ponadto wspieranie inicjatyw oraz projektów edukacyjnych i naukowych mających na celu pogłębianie znajomości języka polskiego, upowszechnianie języka polskiego jako obcego, współpraca ze szkołami, uczelniami, instytucjami publicznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, a także organizacjami i innymi podmiotami działającymi w kraju i za granicą na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą.

Przedstawił także sylwetkę patrona IRJP, koncentrując się na zdolnościach organizacyjnych Kolbego, jego działalności promującej język polski i czytelnictwo, zastosowanie zdobyczy technologicznych dla poprawy kondycji społeczeństwa i wreszcie na zaangażowaniu w pomoc Polakom i Żydom w czasie II wojny światowej.

Zastępczyni dyrektora IRJP Agnieszka Rogozińska koordynowała tę część konferencji, podczas której przedstawiciele Polonii zadawali pytania i uczestniczyli w dyskusji.

Głos zabrał także Piotr Semeniuk, dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Spotkanie prezentujące IRJP otworzył Tomasz Rzymowski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki.

Instytut został powołany na mocy ustawy z 7 października 2022 r. o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Prezydent RP podpisał ustawę 15 listopada 2022 r. Powołanie dyrektora IRJP przez Ministra Edukacji i Nauki odbyło się 15 grudnia 2022 r.


Prof. Jacek Gołębiowski jest historykiem, badaczem dziejów polskiej emigracji w XIX i XX w. i szkolnictwa polskiego za granicą oraz autorem licznych publikacji na ten temat. W latach 2014-2022 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Badań nad Polonią KUL, w latach 2004-2012 był ponadto dyrektorem Instytutu Hiszpańsko-Polskiego w Lublinie . Kierował Centrum Dziedzictwa Polonijnego KUL w latach 2012-2014. W swojej działalności zajmuje się promocją historii i kultury polskiej wśród Polonii w Europie Zachodniej, przeprowadzał kwerendy inwentaryzujące dziedzictwo polskie w USA oraz badania zwieńczone wydaniem leksykonu prezentującego polskie parafie, szkolnictwo i organizacje w USA. Jest ponadto autorem dwóch ekspertyz poświęconych szkolnictwu polskiemu za granicą i organizacjom polonijnym prowadzącym działalność edukacyjną. Jego doświadczenie na tym polu wyraża się w apolitycznej współpracy z licznymi środowiskami w kraju i za granicą. Zorganizował i przeprowadził ok. 100 wykładów dla nauczycieli i uczniów szkół polskich za granicą promujących nauczanie języka, historii i kultury polskiej w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, USA, Kanadzie i Brazylii. Przeprowadził szkolenia dla nauczycieli języka i historii polskiej z Europy Wschodniej w takich krajach jak m.in. Litwa, Łotwa i Ukraina. Prof. Gołębiowski jest współredaktorem portalu Polonijna Agencja Informacyjna. Pełni też funkcję stałego doradcy sejmowej komisji ds. Polaków za Granicą oraz doradcy Ministra Edukacji i Nauki ds. Polonii. - Poza terytorium Polski żyje ok. 20 mln Polaków, dlatego tak ważne jest utrzymanie spójności oraz tożsamości. Niewątpliwie potrzeba odpowiednich i skutecznych działań, aby wspierać Polonię i Polaków na Wschodzie - podkreśla prof. Gołębiowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy