Nowy numer 09/2024 Archiwum

Dzień Judaizmu. Dialog potrzebny jest każdej ze stron

Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w archidiecezji lubelskiej odbędą się w środę 18 stycznia. Ks. prof. Mirosław Wróbel podkreśla, że tym, co łączy chrześcijan i Żydów, jest Pismo Święte, a dialog potrzebny jest zarówno Kościołowi, jak i wspólnocie żydowskiej.

Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie”. Główne obchody ogólnopolskie będą miały miejsce w Siedlcach 17 stycznia. Dzień później, 18 stycznia, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędą się uroczystości Dnia Judaizmu w archidiecezji lubelskiej. Jego organizatorami są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego wraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela

- Potrzebujemy tego Dnia Judaizmu, w którym możemy odkrywać żydowskie korzenie chrześcijańskiej religii, możemy prowadzić wspólny dialog, możemy się modlić, możemy wspólnie odkrywać bogactwo naszych religii i wspólnie rozwiązywać problemy, które napotykamy we współczesnym świecie - podkreśla ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

Spotkanie rozpocznie pieśń Shema Israel, po której będą czytane teksty z Tory i Ewangelii oraz zostaną wygłoszone dwa komentarze - żydowski i katolicki. O świętowaniu Paschy w ujęciu żydowskim opowie rabin Icchak Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, zaś Paschę w ujęciu chrześcijańskim przedstawi ks. Mirosław Bielecki, Ojciec Ogniska Światła i Miłości w Łopocznie. Spotkanie zakończy występ duetu skrzypcowego Lucjana Szalińskiego-Bałwasa oraz Marcina Davida Króla.

- Dzień Judaizmu to okazja do wspólnej modlitwy, do wspólnej lektury słowa Bożego i do braterskiego spotkania, które zapala światło zbawienia dla żydów i chrześcijan. Pięknie wyraził to święty Jan Paweł II podczas odwiedzin synagogi w Moguncji: „Spotkanie między Ludem Bożym nie odwołanego przez Boga Starego Przymierza (por. Rz 11,29), a Ludem Nowego Przymierza jest zarazem dialogiem wewnątrz naszego Kościoła, jakby między pierwszą i drugą częścią jego Biblii” - przypomina ks. Mirosław Wróbel.

W uroczystości udział wezmą Wielki Kanclerz KUL, metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik, rektor KUL Mirosław Kalinowski, bp Mieczysław Cisło oraz kantor Symcha Keller.

- Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. Dzień Judaizmy organizowany jest przede wszystkim dla chrześcijan, aby pogłębiali swoją religijną tożsamość, bo spotykając Jezusa zawsze spotykamy Judaizm” - dodał ks. dr Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy