Nowy numer 09/2024 Archiwum

25 lat sakry biskupiej bp. Mieczysława Cisły

Miał leczyć ludzi. Głos, który usłyszał, sprawił jednak, że został lekarzem dusz. 2 lutego będzie świętował srebrny jubileusz posługi biskupiej.

Choć w sierpniu 2020 r. został zwolniony z obowiązków biskupa pomocniczego, przechodząc w stan emerytalny, to - podkreśla abp Stanisław Budzik w swoim komunikacie dotyczącym jubileuszu bp. Cisły:

Nadal głosi Słowo Boże, uczestniczy w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych, podejmuje trud wizytacji kanonicznych, angażuje się w prace III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, wnosi wkład w budowanie wspólnoty wśród kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Uczestniczy aktywnie w dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym.  

 

To właśnie ze swojego wkładu w dialog międzyreligijny najbardziej znany jest bp Mieczysław nie tylko w archidiecezji, ale także w całej Polsce. 

Jubilat urodził się 15 sierpnia 1945 r. w Niemirówku. Jego wiarę od urodzenia kształtowała Matka Boża Krasnobrodzka, do której regularnie przychodził.  

Po maturze w Tomaszowie Lubelskim w 1964 roku wstąpił do seminarium duchownego w Lublinie, choć w planach miał studia medyczne. 

Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy. Najpierw był wikariuszem w parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, później w parafii św. Anny w Lubartowie. Od 1975 do 1977 r. studiował teologię dogmatyczną w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie w 1981 r. obronił doktorat.

Tego samego roku w październiku rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Był tam wykładowcą, prefektem, wicerektorem, a później rektorem, pracując równocześnie na Wydziale Teologii KUL. 2 lutego 1998 r. z rąk abp. Józefa Życińskiego przyjął święcenia biskupie. 

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje przewodniczącego Rady Katolików Świeckich oraz współprzewodniczącego Zespołu ds. Dialogu z Kościołem Ewangelickim. Był członkiem zespołu duszpasterskiego ds. kontaktów z Kościołem Greckokatolickim na Ukrainie, przewodniczącym Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem oraz przewodniczącym Rady KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy