Kobiecy projekt na życie

Pięć kobiet. Choć o swoim istnieniu jeszcze nie tak dawno nie wiedziały, dziś razem przekonują, że warto robić coś dla innych, bo każda istota ludzka warta jest uwagi.

W lipcu minionego roku w Lublinie pięć kobiet, które połączyła wspólna przyjaciółka, powołały do życia Fundację "Warta Uwagi".

Na prezeskę wybrały Anetę Zdeb-Jatę, której zamarzyło się by, razem ze swoimi najbliższymi kobietami dawać innym coś od siebie.

- Wszystkie mamy poukładane życie, wiemy, co w nim jest najważniejsze, stwierdziłyśmy więc, że możemy dzielić się naszą wiedzą i talentami z innymi - mówi Aneta. 

Dziś fundacja skupia się na wspieraniu młodych dziewczyn, kobiet aktywnych zawodowo i seniorek. Plany pięciu przyjaciółek wykraczają jednak poza obszar kobiecości, choć ona jest dla nich wyjątkowo ważna.

- Filar naszych działań to warsztaty dla dziewczynek wchodzących w okres dojrzewania zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego - imformuje pani prezes. - Stworzyłyśmy dla nich specjalny warsztat z samotroski, który wspierany jest przez doktor ginekologii. Zależy nam, by dziewczynki były otaczane kompetentnymi osobami, dla których ważne jest ich dobro, i by same potrafiły się o siebie zatroszczyć i bardzo byśmy chciały, by taki warsztat mógł odbyć się w każdej szkole. Ale w planach mamy także alternatywne warsztaty dla chłopców. 

Założycielki Fundacji "Warta Uwagi" skupiają się też na pomocy kobietom, które po przerwie na urlop macierzyński i wychowawczy chcą wrócić na rynek pracy, marzą o znalezieniu pomysłu na siebie, ale zupełnie nie wiedzą, jak się za to zabrać.

Choć pomysłów, które czekają na realizację, fundacja ma wiele, to jednym z ważniejszych, jak zaznaczają jej pomysłodawczynie, jest wsparcie seniorów.

- Organizujemy warsztaty niekoniecznie związane z opieką nad wnukami, a raczej uczące, jak samemu zadbać o siebie. Seniorkom, ale także już i seniorom,  bardzo się one podobają i tam, gdzie je przeprowadziłyśmy, uczestnicy pytają o kolejne. 

Fundacja prowadzi zajęcia dla seniorów w dziennych domach opieki na terenie naszego województwa oraz w lubelskich domach kultury. - Zachęcamy także seniorki do aktywności fizycznej i wspieramy finansowo te, które kiedyś marzyły o tym, by nauczyć się tańczyć. Możemy opłacać te zajęcia m.in. dzięki pieniądzom pozyskanym na cele statutowe. 

I jak mówi Aneta, w przeważającej większości aktualnie pochodzą one z akcji "Ubrania do oddania".

- Jesteśmy zarejestrowane w tym programie, więc zbieramy czyste ubrania, które nadają się do ponownego użycia i za każdy przekazany kilogram ubrań mamy 1 zł. Wszystkie pieniądze z tej akcji kierowane są w tej chwili na opłacanie zajęć tanecznych seniorek i każdy może nam w tym pomóc. By wesprzeć fundację w tych działaniach, wystarczy na stronie internetowej: www.ubraniadooddania.pl, wybrać kampanię realizowaną przez Fundację Warta Uwagi i przekazać kurierowi spakowane w karton ubrania. 

Więcej informacji o fundacji można znaleźć na fejsbukowej stronie Fundacja Warta Uwagi,  a już wkrótce artykuł o jej działaniu w papierowym wydaniu Gościa Lubelskiego. 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..