Zamiast straszyć sztuczną inteligencją i technologiami, lepiej uczyć się przystosowania do życia w nowych warunkach.
O tym, by nie bać się nowych technologii, mówi dr Paweł Fortuna z KUL. - Jesteśmy tak zanurzeni w technologię, że osoba, która zajmuje się funkcjonowaniem człowieka i nie uwzględnia w ogóle tego kontekstu w zasadzie prowadzi rozważania dalekie od rzeczywistości. Obecnie niemal każdy człowiek na ziemi jest w ten czy inny sposób podłączony do sieci, korzysta z licznych innowacji, nie zaprzątając sobie głowy, jak też one działają - wyjaśnia w rozmowie dla „Przeglądu Uniwersyteckiego” dr Paweł Fortuna - naukowiec i nauczyciel akademicki z Katedry Psychologii Eksperymentalnej Instytutu Psychologii KUL. - Nie bójmy się jednak, ponieważ nauka, w tym cyberpsychologia pozytywna, która rodzi się na naszej uczelni, może nam pomóc zaadaptować się do życia w XXI wieku - dodaje dr Fortuna.
Odpowiedzią na wyzwania współczesności są także prowadzone zajęcia teoretyczne i praktyczne na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz na kierunku humanistyka cyfrowa na KUL. - Studia w tym obszarze dały mi umiejętność dostosowania się do różnych sytuacji, myślenia poza schematami. Nauka tradycyjnych rzeczy, opartych na tekście, szła w parze z edukacją cyfrową. Podczas studiów można opanować warsztat związany z blogosferą, grafiką, podstawami budowy stron internetowych. To dobry początek, by rozwijać dalej swój warsztat - mówi Paulina Przepiórka, absolwentka humanistyki cyfrowej na KUL.
- Studia na dziennikarstwie dały mi już na tym etapie podstawy świadomości funkcjonowania świata mediów, pracy z mediami i w komunikacji. Poszerzyłem kręgi znajomości w branży mediów i komunikacji. Dodatkowo studia dziennikarskie nie utrudniają możliwości pracy zawodowej, co sprzyja odbywaniu praktyk i zdobywaniu doświadczenia zawodowego - mówi Adam Szymański, student trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej w języku angielskim na KUL.
Adam otrzymuje od pewnego czasu regularnie propozycje pracy. - Pracodawcy patrzą na doświadczenie zawodowe w mediach, na moje doświadczenie w radiu czy pracy w mediach społecznościowych. Od nas zależy jak wykorzystamy i rozwiniemy to, czego uczymy się w trakcie studiów - podkreśla.