Warsztaty muzyczne dla każdego, kto chciałby lepiej śpiewać, to propozycja parafii św. Jana Pawła II w Lublinie. Z uczestnikami pracować będą Jan Krutul, dyrygent i kompozytor z Białegostoku oraz Teresa Kmieć, dyrygentka scholi i Orkiestry Duszpasterstwa Akademickiego KUL.
Choć do Wielkiego Postu zostało jeszcze trochę czasu, już można zapisywać się na Wielkopostne Warsztaty Muzyki Liturgicznej, jakie odbędą się w Lublinie w parafii św. Jana Pawła II od 24 do 26 lutego.
To tam od dwóch lat działa działa schola parafialna "Totus Tuus", która prowadzi comiesięczne uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem i okazjonalnie posługujemy na Mszach śpiewem.
- Kilka miesięcy temu pojawił się pomysł zorganizowania warsztatów muzycznych. Pierwotnie miało być to wydarzenie jednodniowe i tylko dla członków scholi. Chcieliśmy po prostu poprawić swój śpiew. Ale z czasem pomysł wyewoluował i pojawiła się idea zorganizowania warsztatów otwartych dla innych - mówi Mateusz Miernik, jeden z organizatorów warsztatów.
Udało się zaprosić dyrygenta i kompozytora Jana Krutula z Białegostoku. Pan Jan jest specjalistą w dziedzinie muzyki chóralnej.
Przygodę z chóralistyką rozpoczął jako artysta Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, następnie współpracował z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra jako chórzysta i drugi dyrygent. W latach 2015-2020 stworzył i prowadził Chór Miasta i Gminy Serock „Cantores Adalberti”. Od 2016 jest dyrygentem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie - z zespołem tym zdobył m.in. Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej Music Everywhere (Gdańsk, 2017).
W twórczości Jana Krutula szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne (Litania do św. Jana Pawła II, Vulnerasti cor meum, Zagrajmy w muzykę!, musicale dla dzieci Kopciuszek i Królewna Śnieżka). Jego kompozycje były wykonywane w Polsce, Niemczech, Mołdawii, Holandii, Bułgarii, na Litwie, Ukrainie i w USA oraz wielokrotnie nagradzane w konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą.
Współprowadzącą warsztaty będzie Teresa Kmieć, znakomity muzyk, dyrygentka scholi i Orkiestry Duszpasterstwa Akademickiego KUL.
- Poza wymiarem muzycznym warsztaty mają swój rys formacyjny. Świadomie wybraliśmy termin, którym jest początek Wielkiego Postu. Zależy nam, żeby modlitwa śpiewem była dla nas i całej parafii św. Jana Pawła II umocnieniem na czas 40 dni pokuty, które będziemy wtedy rozpoczynali - wyjaśniają organizatorzy.
Warsztaty mają wymiar bardzo praktyczny. Nauka pieśni wielkopostnych u progu tego okresu liturgicznego pozwoli lepiej służyć śpiewem w trakcie jego trwania, a szczególnie w czasie Triduum. Dlatego zaproszenie skierowane jest też do innych schol, które chciałby rozbudować swój wielkopostny repertuar.
Zapisy na warsztaty są możliwe jedynie przez formularz internetowy dostępny zarówno na FB jak i stronie www.