- Zadaniem duszpasterstwa akademickiego jest nie tylko przekazywanie wiedzy młodym osobom, lecz także wspieranie tych osób w dorastaniu do pełni człowieczeństwa, jaką jest świętość - podkreślił podczas spotkania duszpasterzy ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor KUL.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II gościł przedstawicieli Europejskiej Sieci Duszpasterzy Akademickich (ESDA) prowadzonej przez jezuitów - JUPC (Jesuit University Pastoral Care). Oprócz reprezentantów z Polski w wydarzeniu udział wzięło również dwudziestu przedstawicieli duszpasterstw z takich krajów jak: Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Wielka Brytania. Tematem przewodnim czterodniowego zjazdu, w którym uczestniczyła grupa osób świeckich i duchownych zaangażowanych w działalność duszpasterstw akademickich było przekazanie informacji i wdrożenie metod związanych ze wspieraniem studentów w trudnych sytuacjach życiowych.
- Kapelani i pracownicy duszpasterstw akademickich powinni mieć w sobie wrażliwość na drugiego człowieka, powinni akceptować, a nie osądzać młodych ludzi. Każdy jest przecież bardzo mile widziany w duszpasterstwie - powiedziała uczestniczka ESDA Martha Dimech, która jako osoba świecka pracuje w duszpasterstwie akademickim przy L-Università ta' Malta.
Ważną częścią programu na KUL była prezentacja dr Małgorzaty Łysiak z Katedry Psychologii Klinicznej KUL pt. „Najczęstsze problemy psychologiczne wśród studentów. Przegląd i rekomendacje dla duszpasterzy akademickich." Podczas wykładu przedstawiciele ESDA pracowali w grupach, prowadzili dyskusję oraz dzielili się swoim doświadczeniem zawodowym.
Z uczestnikami spotkał się również prorektor KUL do spraw misji ks. prof. Mirosław Sitarz.
- Cieszę się, że gościmy ludzi odpowiedzialnych za duszpasterstwo akademickie w całej Europie - jezuitów oraz osoby świeckie. Wspieranie młodych ludzi jest bardzo trudną i odpowiedzialną funkcją w Kościele - podkreślił ks. prof. Sitarz, który przez ponad 4 lata był duszpasterzem akademickim w Warszawie.
Zjazdy JUPC, czyli Jesuit University Pastoral Care, odbywają się cyklicznie od kilkunastu lat, za każdym razem w innym kraju. W Polsce odbyły się po raz pierwszy. Celem takich spotkań jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, dotyczących pracy w duszpasterstwie akademickim, a także współpraca międzynarodowa i doszkalanie się m.in. w dziedzinie psychologii i komunikacji.