Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w dobie antropocenu - zaproszenie do udziału w dyskusji na KUL

W dyskusji panelowej będą uczestniczyć eksperci oraz studenci katolickiego uniwersytetu w Lublinie.

Podstawą dyskusji będzie książka "Kościół w dobie antropocenu" pod redakcją o. dr. Stanisława Jaromiego OFMConv, wydana przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA.

Dyskusja panelowa rozpocznie się we wtorek 7 marca o godz. 16 w sali 208 w Gmachu Głównym KUL przy al. Racławickich 14 w Lublinie. Uczestnikami będą: o. dr Stanisław Jaromi, franciszkanin konwentualny, filozof i ekolog, organizator chrześcijańskiej edukacji ekologicznej, a także dr hab. Zbigniew Wróblewski, prof. KUL, kierownik Katedry Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych na Wydziale Filozofii KUL, od wielu lat związany z Ruchem Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu, oraz dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL, pracownik naukowy Wydziału Teologii KUL, wicedyrektor Instytutu Nauk Teologicznych.

Wśród geologów toczy się dyskusja w kontekście zasadności zmiany tabeli chronostratygraficznej poprzez dodanie nowej jednostki w dziejach naszej planety - określanej mianem antropocenu. Powodem wprowadzenia nowej jednostki może być dominująca rola człowieka we wpływie na kształt procesów geologicznych. Formalnie od strony geologicznej trwa bowiem epoka holocenu.

Termin "antropocen" używany jest również w znaczeniu innym niż epoka geologiczna Ziemi. Jest stosowany na gruncie nauk społecznych i humanistycznych, gdzie rozumie się go jako okres dziejów ludzkich, w którym za sprawą człowieka doszło do intensywnego uprzemysłowienia oraz dewastacji środowiska przyrodniczego. Antropocen na tym gruncie oznacza również refleksję i działania nad konsekwencjami "epoki człowieka" i przyszłością życia na Ziemi.

Dyskusję panelową poprowadzi pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, autor książki "Ekologia w komunikowaniu religijnym".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy