Nowy numer 39/2023 Archiwum

By dobrze pamiętać

Uroczystemu wprowadzeniu relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.

Msza św. z uczczeniem relikwii poprzedziła wernisaż wystawy malarskiej dotyczącej Prymasa Tysiąclecia, która została zaprezentowana wieczorem 9 marca w pilskim Biurze Wystaw Artystycznych.

Próby zniesławienia

W homilii w kościele pw. Świętej Rodziny, nawiązując do tytułu wystawy „Pater Patriae” (Ojciec Ojczyzny), biskup powiedział o błogosławionym: – Prymas nie zabiegał o takie miano, jednak historia mu je przypisała, choć był poniewierany, ośmieszany, a wielu oficerów służb bezpieczeństwa trudziło się, by go zniesławiać i podważać jego autorytet. Pewnie niejeden ze współczesnych mu katolików, co potwierdzają zapisy, miał problem i słysząc te oszczerstwa, dawał im wiarę, mówiąc: „A może w tym jest jakaś prawda?”.

Odnosząc tę myśl do trwających dyskusji na temat św. Jana Pawła II, biskup dodał: – Pewnie podobnie i dzisiaj niejeden z nas, naciśnięty bardzo nachalnym medialnym przekazem, myśli: „A może i to jest prawdą? Może Jan Paweł II nie był wcale taki dobry?”. W ten sposób nie pierwszy raz w dziejach ludzkości i Kościoła dokonuje się podważanie tego, co święte, a wielu jeszcze wczoraj robiło sobie z nim zdjęcia, wymieniało się wrażeniami z pielgrzymek do Rzymu czy też z innego rodzaju niezwykłych spotkań.

– Z jednej strony postępowi prorocy naszych czasów – mówił dalej biskup – twierdzą, że chętnie wskazaliby na autorytety, tylko że niestety ich nie ma. Z kolei gdy się je znajdzie, zrobią wszystko, aby je stłamsić, zniweczyć i ośmieszyć.

Niezwykła ekspozycja

Na wernisażu wystawy w BWA obecni byli przedstawiciele pilskiego świata sztuki, duchowni z bp. Zbigniewem Zielińskim na czele, a także wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich. Wystawa malarstwa współczesnego „Pater Patriae” ma charakter pielgrzymujący. Zostanie zaprezentowana w sumie w 12 galeriach w Polsce.

– W całości zawiera ona 125 prac, z których my prezentujemy 80. Staraliśmy się pokazać wszystkich artystów, którzy złożyli swoje dzieła w tym cyklu. Jest to prezentacja malarstwa współczesnego. Wśród prac są portrety Prymasa Tysiąclecia, obrazy będące metaforą jego życia, czasów, w których żył, czy też jego duchowości i nauczania. Są tu wszystkie najważniejsze motywy życia prymasa – mówi Edmund Wolski, dyrektor pilskiego BWA.

Wystawa będzie dostępna w Pile do 13 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 9–15.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast