Prowadzi przez piękne tereny Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i sprzyja nie tylko wiedzy, ale także rekreacji. Rusza pierwszy w tym roku spacer szlakiem bł. Stefana Wyszyńskiego.
Szlak został otwarty w 2021 roku. Liczy około 23 km i prowadzi z Kozłówki do Nasutowa, ale można przejść także w drugą stronę lub tylko fragmentem tej pięknej trasy.
- Idea stworzenia szlaku pieszego, który przebiegałby przez miejsca związane z pobytem księdza Wyszyńskiego na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i w okolicach narodziła się przed kilku laty na kanwie spotkań nazywanych Akademią Kozłowiecką, organizowanych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W oczekiwaniu na beatyfikację chcieliśmy przypominać osobę Stefana Wyszyńskiego, który właśnie tutaj ukrywał się w czasie wojny. Gdy doczekaliśmy się beatyfikacji, tym bardziej zależało nam na popularyzacji postaci błogosławionego, a przy okazji na opowiedzeniu kilku historii związanych z nim z czasów, gdy przebywał na Lubelszczyźnie - wyjaśnia Marcin Sułek z lubelskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a zarazem pomysłodawca stworzenia szlaku.
Pierwszy tegoroczny spacer rozpocznie się 18 marca w sobotę w Nasutowie i powiedzie przez Stary Tartak do Dąbrówki, łącznie do przejścia jest około 7 km. Zbiórkę zaplanowano na godz. 10.00 przy posesji z numerem Nasutów 98.
- Dzięki uprzejmości gospodarzy do dyspozycji będą miejsca parkingowe na czas wędrówki. Na wyjątkowym szlaku w otoczeniu pięknej przyrody, budzącej się powoli ze snu zimowego oraz napotkanych mieszkańców lasu i jego uspakajających dźwięków, będą towarzyszyły nam słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, które pozwolą nie tylko podziwiać, ale i przeżyć otaczającą przyrodę! Naszym niezastąpionym przewodnikiem będzie Krzysztof Wojciechowski - sprawdzony i najlepszy przewodnik, przyrodnik, pasjonat Prymasa i przyrody, który pokaże zakamarki i ciekawostki tego urokliwego zakątka - zachęcają organizatorzy.
Po trudzie wędrówki by się pokrzepić i odpocząć, jeszcze na szlaku, tradycyjnym już miejscem odpoczynku dla ciała i dla ducha, będzie Park Dźwięków w Dąbrówce u gospodarzy, państwa Magdy i Roberta Niedziałków, którzy w 2013 r. stworzyli tu gospodarstwo edukacyjne - miejsce innowacyjne, ekologiczne i kreatywne. Razem z mieszkańcami starają się, by ich wieś była jedyna w swoim rodzaju i wyróżniała się na tle innych. Wioska tematyczna stwarza szansę rozwoju dla wsi Dąbrówka oraz pozwala na urozmaicenie jej życia kulturalnego.
Tutaj czekał będzie smakowity poczęstunek, typowy dla turystów, czyli kiełbaska z ogniska, któremu oprócz wyjątkowej atmosfery towarzyszyć będzie herbata i kawa.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, ilość miejsc jest nieograniczona, ale dla lepszej organizacji proszą o wcześniejsze zgłoszenie: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, SMS 603 182 742, 668 395 742, 81 441 10 31, e-mail: cmpw@civitaschristiana.pl.