Instytut Pamięci Narodowej ogłosił 13 marca, że ks. Franciszek Blachnicki padł ofiarą komunistycznej zbrodni.
Jak podał IPN, śmierć ks. Franciszka Blachnickiego 27 lutego 1987 roku nastąpiła na skutek zabójstwa przez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez prokuratorów IPN w Katowicach.
Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921−1987) jest zaliczany − jak podkreśla IPN − do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL. Był wieloletnim wykładowcą teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do Konzentrationslager Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne, od lat 50. ubiegłego stulecia do momentu nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech. Był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. − Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach „Yon” i „Panna”, wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec. Polegały one między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć − informują eksperci.
− Jego inicjatywy formacyjne były niewygodne dla reżimowych władz, ponieważ kształtowały młodzież w duchu wolności, poszanowania praw człowieka i chrześcijańskiego systemu wartości. Takie treści głosił również w swoich wykładach i homiliach. Trafiał z przesłaniem do ludzi z różnych grup społecznych, był wizjonerem dostrzegającym konieczność stałej formacji duchowej świeckich i budowania wspólnoty − powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.
Obszar pracy naukowej ks. Blachnickiego obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Doktorat uzyskał w 1965 roku, ukończona w 1973 roku habilitacja z teologii pastoralnej nie została zatwierdzona przez władze komunistyczne. Proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego jest prowadzony od 1995 roku.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się