Dokumenty osobiste oraz rodzinne, które często jako stare i nikomu niepotrzebne papiery przechowywane są w szufladach, mogą okazać się cenną pamiątką opowiadającą dzieje naszych przodków.
Rozpoczęła się nowa edycja „czwartków archiwalnych” organizowanych w ramach akcji Archiwa Rodzinne. To niecodzienne zaproszenie jest kolejną propozycją skierowaną nie tylko do miłośników historii, ale i do wszystkich tych, którzy są zainteresowani poznaniem przeszłości swojej rodziny. Warsztaty są organizowane w Archiwum Państwowym w Lublinie od 2014 roku w ramach ogólnopolskiej akcji Archiwa Rodzinne, zainaugurowanej przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych – prof. Władysława Stępniaka. W 2019 roku zyskały nową odsłonę dzięki ogólnopolskiej akcji, jaką był projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Na tym jednak nie koniec. Świętowanie 100 lat niepodległości było okazją do przyjrzenia się losom przodków, którzy o tę niepodległość walczyli. Do przeszłości warto jednak wracać przy wielu różnych okazjach.
– Celem akcji oraz projektu jest zwrócenie uwagi na dokumenty osobiste i rodzinne, które często jako stare i nikomu niepotrzebne papiery przechowywane są w szufladach, na strychach i w piwnicach. Archiwa państwowe w ramach swojej statutowej działalności pragną zachęcić wszystkich do zatroszczenia się o tego rodzaju pamiątki oraz do tworzenia z nich archiwów rodzinnych. Zależy nam także na podniesieniu świadomości społeczeństwa w kwestii roli i znaczenia dokumentacji prywatnej. Dlatego właśnie chcemy zwrócić uwagę na to, że stare dokumenty są niezwykle cenne – choć nie zawsze użyteczne, posiadają jednak walor sentymentalno-historyczny. Ten aspekt podjętej akcji – mający za zadanie przywrócić dokumentom właściwe im znaczenie – jest wart szczególnego podkreślenia – mówi Agnieszka Konstankiewicz, kierownik Oddziału III udostępniania zasobu archiwalnego Archiwum Państwowego w Lublinie i koordynator akcji Archiwa Rodzinne oraz projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.
Archiwum Państwowe w Lublinie od lutego 2014 roku uruchomiło punkt konsultacyjny, który działa cały czas. Pracownicy udzielają porad osobiście, telefonicznie lub e-mailowo. Zgłosić może się każdy, kto jest zainteresowany przechowywaniem i właściwym zabezpieczaniem rodzinnych dokumentów w domowych warunkach oraz ich porządkowaniem. Organizowane są także warsztaty, które uczą tych umiejętności.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się