Powodem rozpoczęcia współpracy przez AHF z tym stowarzyszeniem była jego renoma, a także konieczność rozszerzenia diagnostyki i profilaktyki.
AIDS Healthcare Foundation (AHF) z siedzibą w Los Angeles jest organizacją charytatywną o globalnym zasięgu, dostarczającą najnowocześniejsze narzędzia medyczne i świadczącą poradnictwo dla niemal 2 mln osób w 45 krajach na świecie. Dziś jest to największy dostawca opieki medycznej w zakresie HIV i AIDS na świecie. Właśnie ta międzynarodowa organizacja podpisała umowę o współpracy ze stowarzyszeniem „Agape” w Lublinie, które od lat prowadzi Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na obecność w organizmie wirusa HIV. Powodem rozpoczęcia współpracy przez AHF z tym stowarzyszeniem była jego renoma, a także konieczność rozszerzenia diagnostyki i profilaktyki.
Po serii spotkań w Polsce zostaliśmy zaproszeni do biura AHF na Europę w Niderlandach. Tam przedstawiliśmy naszą kadrę i obserwowaliśmy działanie tamtejszego punktu, gdzie robi się wyłącznie szybkie testy w kierunku HIV i chorób przenoszonych drogą płciową. Różnica między nami, a działalnością AHF jest taka, że wykonywaliśmy badania testami czwartej generacji, czyli osoba poznawała wynik dopiero po kilku dniach. Aktualnie, po rozpoczęciu współpracy z globalnym partnerem, również wykonujemy szybkie testy, wynik mamy już po kwadransie - mówi Natalia Kulig, doradca okołotestowy i koordynator współpracy stowarzyszenia Agape z AHF.
Dodatkowe korzyści płynące ze współpracy Agape z AHF to wydłużenie czasu pracy Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Lublinie przy ul. Spokojnej. Punkt działa teraz nie dwa, a trzy dni w tygodniu. - W poniedziałki, wtorki i czwartki punkt jest czynny w godzinach od 16.00 do 19.00. Badania za pomocą szybkich testów realizowane są w kierunku HIV, kiły, a także wirusowego zapalenia wątroby typu C, którego główną przyczyną jest infekcja wirusem HCV. Badania te wykonywane są za jednym pobraniem krwi, a wynik znamy już po piętnastu minutach - wyjaśnia N. Kulig. Jak podkreślają doradcy okołotestowi z lubelskiego punktu, aby skorzystać z badania nie jest potrzebne skierowanie. Ponadto testy wykonywane są nieodpłatnie, a także anonimowo. – Wystarczy pojawić się w godzinach otwarcia punktu. Każdy, kto przyjdzie będzie miał wykonany test – podkreślają.
Więcej w najnowszym 16. numerze "Gościa Lubelskiego" na 23 kwietnia.