W 1953 r. Stanisław Leszczyński założył pierwszy studencki zespół artystyczny w Lublinie. Postawił na folklor, bo folklor był całym jego życiem.
Lublinianie dobrze pamiętają jego charakterystyczne wąsy i mundur, w którym często występował. Przez większość życia otoczony był wianuszkiem pięknych tancerek i przystojnych tancerzy.
Człowiek, który razem ze swym przyjacielem, późniejszym arcybiskupem Bolesławem Pylakiem walczył w Batalionach Chłopskich, polski folklor rozsławił na całym świecie.
Swoją pracę zawodową po wojnie rozpoczął jako nauczyciel. Wszędzie, gdzie pracował, zakładał zespoły taneczne. W 1953 r. trafił jako wykładowca do Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Bardzo szybko zorganizował tam grupę studentów, którzy swój pierwszy występ zaliczyli kilka miesięcy później, podczas jubileuszu 10. rocznicy utworzenia UMCS.
Stanisław Leszczyński tam już został i oddał swojemu zespołowi całe życie.
Dla ZTL UMCS opracował wiele godzin repertuaru zawierającego folklor taneczny wszystkich regionów Polski, tańce narodowe oraz sekwencję patriotyczną. Zespół prowadzony przez pana Stanisława prezentował się w zasadzie w każdym ważniejszym miejscu na świecie, m.in. w siedzibie ONZ w Waszyngtonie oraz w siedzibie UNESCO w Wiedniu.
Dzięki Stanisławowi Leszczyńskiemu miłością do tańca ludowego zapałała m.in. Japonia. - Młodzi Japończycy kupowali, a nawet sami szyli narodowe i ludowe stroje polskie, żeby móc uczestniczyć w warsztatach przeze mnie prowadzonych - opowiadał kilka lat temu. ZTL UMCS był także pierwszym zespołem, który zatańczył w Watykanie.
W 2006 r. Stanisław Leszczyński przekazał kierowanie zespołem swojemu synowi Lechowi. 11 lat później w wieku 91 lat pan Stanisław zmarł.
W ciągu 70 lat działalności przez zespół przewinęło się blisko 10 tys. młodych ludzi. To studenci różnych kierunków. - Najczęściej ludzie, którzy z tańcem nie wiele mieli wcześniej wspólnego - mówi Lech Leszczyński, dla którego największym sukcesem zespołu są właśnie ludzie. - Ja widziałem, jak młodzież się przeobraża, jak dorasta. Ci studenci mają zupełnie inny światopogląd. To już nie jest tylko świat widziany przez pryzmat komputera. Mają motywację do nauki języków, śmiałość do komunikacji z innymi ludźmi. Po skończonych studiach nasi absolwenci potrafią odnaleźć się w różnych sytuacjach.
Dziś zespół liczy 150 osób. Studenci mają do wyboru trzy sekcje: taneczną instrumentalną i wokalną.
W ramach jubileuszu, który obchodzony jest od 18 do 22 kwietnia, zaplanowane zostało odsłonięcie kamienia pamięci Stanisława Leszczyńskiego na skwerze przed ACKiM UMCS Chatka Żaka, otwarcie wystawy prezentującej 70-letnią historię ZTL UMCS.
Byli o obecni członkowie zespołu spotkają się także na uroczystej Mszy św. w odprawianej w intencji twórcy i wychowanków ZTL UMCS. Nie zabraknie również koncertów.