Społeczność akademicka katolickiej uczelni upamiętniła żydowskich powstańców z getta warszawskiego.
Przed gmachem głównym KUL rektor wraz ze studentami i nauczycielami akademickimi rozdawali żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania sprzed 80 lat.
– Upamiętnienie 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polaków i Żydów, ale i dla całego świata. W ten sposób chcemy docenić osoby, które walczyły o swoją godność. Warto pamiętać, że przesłanie płynące z wydarzeń sprzed 80 lat uświadamia nam prawdę o potrzebie dowartościowania każdej osoby ludzkiej bez względu na jej pochodzenie, wyznanie czy religię – powiedział ks. prof. Kalinowski, który podkreślił, że KUL włącza się w ogólnopolskie obchody upamiętnienia bohaterskiego zrywu Żydów sprzed 80 lat.
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, którą od 10 lat organizuje Muzeum POLIN, wiąże się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia, w rocznicę powstania, oddawał hołd poległym towarzyszom, składając przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wiązankę żonkili.
Ks. prof. Mirosław S. Wróbel. KULKoordynatorem Akcji „Żonkile” na KUL-u jest Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela. – Centrum Heschela chce, pamiętając o historii, patrzeć w przyszłość. Przez Akcję „Żonkile” na KUL chcemy budzić świadomość i angażować polskich studentów w dialog katolicko-żydowski – podkreślił dyrektor Centrum Heschela KUL ks. prof. Mirosław S. Wróbel.
Duchowny zapowiedział także, że już pod koniec maja przyjadą na KUL studenci z Loyola Marymount University z Los Angeles, by wspólnie, jak zaznaczył, „patrzeć na historię, ale również razem budować przyszłość spotkania i wzajemnego zrozumienia”.
- Przyjedzie do nas ok. 20 studentów z różnych fakultetów wraz z wykładowcami. W grupach roboczych będą rozmawiać o relacjach katolicko-żydowskich, o ich historii, bogactwie wspólnych tradycji oraz o wspólnych korzeniach, oraz o tym, dokąd zmierzamy, jaką przyszłość chcemy budować i jak to robić. Zaplanowany jest wieczór modlitwy szabatowej w synagodze i Msza św. dla chętnych – dodał ks. prof. Wróbel.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. i było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór m.in. oddziałom SS i Wehrmachtu, a także formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.