XXI LO im. św. Stanisława Kostki jest jednym ze 100 najlepszych liceów w Polsce. Dziś zaprasza do siebie nowych uczniów.
Biskupiak w tym roku świętował będzie 30-lecie swojej działalności po przemianie ustrojowej.
Liceum swoją nazwę przejęło po szkole założonej jeszcze przed wojną przez biskupa Mariana Fulmana.
Na czele ówczesnego Prywatnego Męskiego Gimnazjum i Liceum Biskupiego, które w pierwotnym założeniu miało przygotowywać młodych chłopców do wstąpienia do seminarium, stało wielu znanych duchownych. Wśród nich błogosławiony dziś ks. Kazimierz Gostyński czy ks. Michał Słowikowski.
Biskupia szkoła w czasie swojej działalności wypuściła ze swych murów późniejszych księży, a nawet biskupów. Wychowankami Biskupiaka byli m.in. biskupi: ks. Ryszard Karpiński oraz ks. Stanisław Wielgus.
W 1962 r. szkoła została przez ówczesne władze komunistyczne zamknięta na 30 lat. Gdy w 1992 r. budynek Biskupiaka powrócił do diecezji, a misję reaktywacji szkoły przejął ks. Krzysztof Targoński, były uczeń dawnego Biskupiaka i jeden ze świadków zamykania szkoły przez komunistów. – Wyszedł z inicjatywą, by uruchomić katolicką szkołę publiczną koedukacyjną – opowiada obecny dyrektor szkoły, ks. Grzegorz Strug. – Powstało wtedy pierwsze publiczne katolickie Liceum Ogólnokształcące w Polsce po transformacji w 1989 r. W 2000 r. po reformie szkolnictwa doszło także gimnazjum.
Dziś nowy Biskupiak to szkoła, która oprócz oferty nauki na wysokim poziomie jest miejscem, gdzie młodzi ludzie odkrywają najważniejsze wartości. – Młodzież oczekuje dobrej szkoły, dobrego poziomu, bezpiecznych warunków, ale też normalności – stwierdza ks. dyrektor. – W szkole nie tylko odbywają się lekcje. Uczniowie przejawiają wiele inicjatyw wykraczających poza kwestie dydaktyczne. Są otwarci na potrzeby innych ludzi, ale też chcą rozwijać się kulturalnie i towarzysko.
Już 26 kwietnia liceum zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12. To okazja, by zapoznać się z ofertą szkoły, ale też poznać nauczycieli i uczącą się tam młodzież.