Jedyne takie muzeum w Polsce

Dr Joanna Wiśniewska, adiunkt w muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, mówi o fenomenie Nocy Muzeów i najbliższych planach instytucji.

Ks. Rafał Pastwa: Noc Muzeów to stosunkowo młoda inicjatywa. Kiedyś muzeum kojarzyło się raczej z powagą, ciszą, koniecznością bycia ostrożnym.

Dr Joanna Wiśniewska: Zdecydowanie nie jest to współczesna definicja muzeum. Te są nastawione na to, by być jak najbardziej otwarte dla zwiedzających, nie tylko jeśli chodzi o zwiedzanie, ale uczestnictwo w życiu kulturalnym regionu lub kraju. W założeniu chodziło, aby w czasie Nocy Muzeów publiczność mogła wejść na wystawę pod aurą nocy, po zmroku, czyli w nieoczywistym czasie. Ale bardzo szybko wszystko przekształciło się w proponowanie zwiedzającym dodatkowych atrakcji i wydarzeń, w których mogliby wziąć udział, a zazwyczaj nie mogą. Stąd w tym czasie są organizowane w poszczególnych muzeach różne przedsięwzięcia, są czytane fragmenty książek, odbywają się rekonstrukcje historyczne, ale coraz częściej muzea decydują się na spotkania autorskie czy koncerty.

Muzeum Bolesława Prusa jest jedynym muzeum poświęconym Aleksandrowi Głowackiemu, a jego profil jest typowo literacki. Jak to jest pracować w tak specyficznej instytucji kultury?

To spełnienie moich osobistych marzeń, bo bardzo chciałam pracować w muzeum literackim. Jednak zakres naszych codziennych obowiązków jest szeroki. Z jednej strony realizujemy codzienną żmudną pracę muzealniczą, czyli opiekujemy się zbiorami, zabezpieczamy rękopisy przed zniszczeniem w magazynie, przekładając je papierem bezkwasowym, żeby jak najdłużej przetrwały. Również inwentaryzujemy zbiory, staramy się zdobywać nowe eksponaty do naszej kolekcji i opisujemy je. Obecnie trwa ich digitalizacja, dzięki czemu istnieje możliwość pokazania przynajmniej części zasobów w przestrzeni internetowej bez konieczności wizyty w muzeum, co jest szczególnym ułatwieniem dla naukowców, którzy pracują na materiałach źródłowych. Drugą część naszej działalności jest organizacja wydarzeń kulturalnych. W Muzeum Bolesława Prusa szczególnie intensywnych okresem jest wiosna oraz lato. W maju zawsze zaczynamy Nocą Muzeów.


Pełna rozmowa z dr Joanną Wiśniewską w numerze 20/2023 papierowego wydania "Gościa Lubelskiego" na 21 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..