Spotkanie ze znaną dziennikarką telewizyjną na KUL było poświęcone mediom i dziennikarstwu w nieprzewidywalnym świecie.
Była to już jedenasta edycja Studenckich Spotkań Komunikacji organizowanych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wydarzenie z udziałem studentów i młodzieży licealnej z Puław i Łaszczowa odbywało się m.in. pod patronatem „Gościa Lubelskiego”.
Gościem głównym wydarzenia była redaktor Agnieszka Gozdyra, dziennikarka Polsat News, prowadząca m.in. program „Debata Dnia”. Liderzy Koła Naukowego Studentów dziennikarstwa KUL poprowadzili rozmowę z dziennikarką poświęconą warsztatowi pracy, etyce dziennikarskiej oraz pracy w warunkach współczesnych przemian.
Potrzeba diagnozy
Studenckie Spotkania Komunikacji, zainaugurowane w 2011 r. w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania, to cykliczne wydarzenie organizowane przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL. Ideą wydarzenia jest integracja środowiska naukowego i studenckiego. Służy temu tworzenie platform swobodnej wymiany myśli, wiedzy i kompetencji praktycznych oraz inspirujące dyskusje z udziałem z jednej strony młodych badaczy, studentów dziennikarstwa KUL, a z drugiej doświadczonych pracowników naukowych oraz znanych ekspertów branży medialnej.
− Temat spotkań pozwala na zdiagnozowanie i dyskusję na temat istotnych zagadnień dotyczących współczesnych wyzwań funkcjonowania mediów w społeczeństwie. W ciągu minionych lat odbyło się wiele różnorodnych sesji tematycznych, wypełnionych wykładami wybitnych akademików, debatami panelowymi na aktualne tematy z obszaru kultury medialnej, odsłon kompetencji i komunikacji internetowej, chaosu informacyjnego, krajobrazu mediów społecznościowych, a także warsztatami prowadzonymi przez najlepszych praktyków dziennikarstwa i pracowników agencji reklamowych − podkreśla dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.
Student dziennikarz
− Zorganizowaliśmy to spotkanie, ponieważ jako studenci dziennikarstwa, w mniejszym lub większym stopniu, planujemy związać swoją przyszłość z mediami. Chcieliśmy porozmawiać z osobą, która w praktyczny sposób funkcjonuje w tym zawodzie i podzieli się z nami doświadczeniami, stąd zaproszenie skierowaliśmy do redaktor Agnieszki Gozdyry − mówi Klaudia Gonciarz, prezes Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL.
Agnieszka Gozdyra podczas spotkania podkreślała znaczenie ciekawości i uczciwości w zawodzie dziennikarza. Podzieliła się doświadczeniem zawodowym. Opowiadając o początkach swojej pracy w branży medialnej, zachęciła studentów, by dobrze wykorzystywali przerwy między zajęciami. Właśnie w trakcie okienka między zajęciami poszły z koleżanką do pobliskiej stacji radiowej i tak zaczęła się jej przygoda z mediami. – Młodość ma to do siebie, że nie kalkuluje. W życiu nie ma przypadków, są znaki – mówiła.
Podczas wydarzenia, jakie się odbyło 18 maja, nie pominięto aspektu działalności prospołecznej, o której opowiadała Justyna Orłowska z Centrum Wolontariatu w Lublinie, reprezentując również Korpus Solidarności.
Umiejętności i wartości
Drugą część stanowiły warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży licealnej. Uczestnicy otrzymali zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu oraz zestaw upominków. Wydarzenie miało charakter edukacyjny, integracyjny, formacyjny i promocyjny.
Dziennikarstwo na KUL można studiować w języku polskim i w języku angielskim. Wykładowcami są zarówno medioznawcy, jak i cenieni dziennikarze, współpracownicy mediów, korespondenci czy kierownicy redakcji. Obok zajęć teoretycznych, studenci uczestniczą w warsztatach oraz praktykach. Do ich dyspozycji są studia radiowe i telewizyjne, mogą też korzystać z szerokiej oferty dostępu do mediów lokalnych, redakcji oraz organizacji pozarządowych. Po ukończeniu studiów absolwent może pracować w zawodzie dziennikarza, ale też wykonywać zawody pokrewne jako specjalista public relations, specjalista ds. promocji i komunikacji, specjalista ds. marketingu internetowego, analityk internetowy, rzecznik prasowy, konsultant ds. mediów i komunikacji, fotograf, grafik komputerowy czy copywriter.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się