Nowy numer 22/2023 Archiwum

Uczestnik czterech mundiali i muzyk rockowy Honorowymi Obywatelami Lublina

Do grona Honorowych Obywateli Miasta Lublin dołączyli Władysław Żmuda i Krzysztof Cugowski.

Uczestnik czterech mundiali i muzyk rockowy Honorowymi Obywatelami Lublina   W 2020 r. artysta obchodził podwójny jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin. UM Lublin

Uchwała o nadaniu tytułu została nadana podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta Lublin. Do grona honorowych obywateli Lublina dołączyli muzyk rockowy, współzałożyciel i wieloletni wokalista zespołu Budka Suflera oraz najbardziej utytułowany lubelski piłkarz.

Władysław Antoni Żmuda urodził się w 1954 r. w Lublinie. W drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów. Jest jedynym polskim piłkarzem, który brał udział w czterech mundialach: w 1974, 1978, 1982 i 1986 r., zdobywając dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r.

Od urodzenia związany jest z Lublinem, tu uczył się i stawiał pierwsze kroki w sporcie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 22 na Bronowicach, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 11, gdzie w szkolnej reprezentacji został zauważony przez ówczesnego zawodnika Motoru Lublin, Stanisława Świerka. Od 1966 r. trenował w juniorskich drużynach Motoru, a w 1971 roku sięgnął z klubem po historyczny sukces, gdy Motor zdobył mistrzostwo Polski juniorów.

W 1971 r. otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-18, z którą na mistrzostwach Europy U-18 w Hiszpanii zdobył brązowy medal. Rok później przeniósł się do grającej w Ekstraklasie Gwardii Warszawa, a potem reprezentował barwy kolejno Śląska Wrocław i Widzewa Łódź, z którymi trzy razy zdobywał mistrzostwo Polski.

Po mistrzostwach świata w 1982 r. skorzystał z oferty włoskiej drużyny Hellas Verona, a potem amerykańskiego Cosmosu Nowy Jork. Następnie wrócił do Włoch, gdzie w barwach US Cremonese Cremona zakończył karierę jako piłkarz w 1987 r. Jest jedynym polskim zawodnikiem, który czterokrotnie reprezentował kraj na mistrzostwach świata i przez wiele lat był piłkarzem, który rozegrał najwięcej, bo aż 21 meczów na mundialach.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery rozpoczął działalność trenerską. W kolejnych latach był asystentem trenerów młodzieżowej reprezentacji Polski oraz pełnił rolę asystenta selekcjonera seniorskiej reprezentacji Polski, także na mistrzostwach świata 2002 w Korei Południowej i Japonii. Po tym turnieju został selekcjonerem reprezentacji Polski U-20, a w 2003 r. asystentem Pawła Janasa w seniorskiej reprezentacji Polski. W następnych latach prowadził kolejno młodzieżowe reprezentacje Polski. W 2019 r. Władysław Żmuda został zaliczony do jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej - na pozycji środkowego obrońcy. Odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Cugowski urodził się w 1950 r. w Lublinie. Wykształcenie muzyczne uzyskał w klasie fortepianu w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym w Lublinie. W 1969 r. założył zespół rockowy z nazwą Prompter’s Box - Budka Suflera. Od 1983 r. do 2014 r., do czasu zakończenia działalności zespołu, współpracował z Budką Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Koncertował w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie, m.in. w 1999 r. Budka Suflera wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w roku 2004 w studiu Village Recorders w Los Angeles nagrała część utworów na płytę „Jest”. W 2020 r. artysta obchodził podwójny jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast