Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zostań żołnierzem. WOT daje szerokie możliwości rozwoju

Zasilenie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to nie tylko realny wpływ na bezpieczeństwo w regionie, ale także wiele osobistych korzyści.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych w kraju. Obecnie liczy ponad 3000 żołnierzy.

W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w rejonie województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferuje możliwość pogodzenia pracy zawodowej, obowiązków rodzinnych i innych dotychczasowych aktywności ze służbą na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności.

Żołnierze OT uczą się, pracują lub studiują i jednocześnie pełnią służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia i umiejętności.

Każdy w wieku 18-55 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

Podstawowe wymagania to m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość i niekaralność. 

Bycie żołnierzem Terytorialnej Służby Wojskowej może być wielką pasją, powinnością, przygodą życia i realizacją niespełnionych marzeń o wojsku, czy też początkiem nowej kariery zawodowej. Jest też dodatkowo źródłem wielu profitów.

Będąc w WOT, można nabyć za darmo wiele nowych umiejętności, dzięki uczestnictwu w licznych kursach np. uprawniających do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, kierowników strzelań, technik wspinaczkowych, sterników motorowodnych, trenerów personalnych, językowych i wielu innych.

Dla kandydatów ważny jest też aspekt finansowy. Za gotowość i jedno w miesiącu, dwudniowe, obowiązkowe (realizowane w weekend) szkolenie, żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej otrzymuje nieopodatkowane wynagrodzenie w wysokości min. 715 zł/mc (uposażenie zależne jest od stopnia wojskowego).

Za każdy dzień dodatkowego, dobrowolnego powołania, w czasie niekolidującym z obowiązkami zawodowymi czy rodzinnymi wypłacane jest uposażenie w kwocie min. 129,96 zł.

Każdy, kto chciałby dołączyć do terytorialsów, może składać wnioski o powołanie do służby w Wojskowym Centrum Rekrutacji, lub przez portal e-PUAP.

Można również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast