Wyjście na scenę i odegranie najmniejszej roli jest dla nich tak ważne, jak odebranie Oskara dla niejednego aktora. Już 33. raz w Lublinie spotkali się artyści Nieprzetartego Szlaku.
W tym roku odbywają się pod hasłem "Dom". 33. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku zawitały do Lublina.
- To temat szczególny w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą ludzie tracą domy, nie tylko te z cegieł, ale przede wszystkim te, które budujemy w rodzinie dzięki bezpieczeństwu, bliskim relacjom, radości, jaka w codzienności towarzyszy spotkaniom z innymi. Wybierając ten temat, chcieliśmy zwrócić uwagę na te wszystkie elementy, dzięki którym o jakimś miejscu mówimy, że to nasz dom - wyjaśnia Michał Stanowski, szef Nieprzetartego Szlaku, czyli największych w Europie Środkowo-Wschodniej spotkań teatralnych z udziałem niepełnosprawnych artystów z Polski i świata. Od początku gospodarzem wydarzenia jest Lublin.
Program tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje różnorodny repertuar, od wzruszających spektakli dziecięcych poprzez takie, które poruszają tematy egzystencjalne i ważne dla każdego człowieka. W tym „Domu” znajdzie się miejsce dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Dla wszystkich bez względu na stopień sprawności czy sposób postrzegania świata.
Oprócz spektakli teatralnych niezwykle mocnym punktem programu tegorocznego festiwalu będzie koncert zespołu Troye Zillia pod przewodnictwem Anastasiyi Voytyuk, śpiewaczki, folklorystki, propagatorki ukraińskiej kultury ludowej oraz wirtuozki bandury. Koncert odbędzie się w sobotę 17 czerwca o 17.00 w Teatrze Muzycznym.
Oprócz prezentacji teatralnych uczestnicy oraz widzowie SANS będą mieli możliwość aktywnie spędzić czas podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem, wspólnie bawić się i tańczyć na balu oraz śpiewać w przerwach między spektaklami. Spotkania Teatralne mają także charakter edukacyjny. Po festiwalowych przedstawieniach jest czas na omówienie i wymianę myśli dotyczącą spektaklu i pracy z zespołem.
Spotkania potrwają do 18 czerwca.