Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odznaczenie dla rektora KUL

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski został uhonorowany złotą odznaką "Za zasługi dla więziennictwa". Odznaczenie wręczył rektorowi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób pozbawionych wolności. Z inicjatywy ks. prof. Kalinowskiego przedsięwzięcie – od 2022 roku znane jako Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie – skierowane jest do osób przebywających nie tylko w lubelskim areszcie, ale również w innych zakładach karnych w całej Polsce. To przedsięwzięcie unikatowe w skali europejskiej.

– KUL już od wielu lat podejmuje programy, które są adresowane do osób przebywających w zakładach karnych, co wynika z misji KUL, która zakorzeniona jest nie tylko w długiej tradycji katolickiego nauczania i teologii, ale też w służbie społecznej. Nasze Centrum Studiów dla osadzonych może być wzorem dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie – podkreśla rektor. KUL od wielu lat prowadzi zajęcia z osadzonymi. Wśród absolwentów są również magistranci ks. Kalinowskiego.

Sukcesem przedsięwzięcia jest to, że KUL dba o procedury akademickie, a służba więzienna dba o bezpieczeństwo tego procesu. – Studiowanie zwiększa poczucie własnej wartości u skazanych, pozwala im także poczuć się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, pogłębia ich wiedzę i kompetencje, które mogą być wykorzystane po zakończeniu kary. Od 2013 roku studia na KUL ukończyło już kilkudziesięciu więźniów. Ponad 80 proc. absolwentów po opuszczeniu więzienia nie trafiło już na drogę przestępczą – zaznacza ks. prof. Kalinowski.

Posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych – jak przekonuje rektor KUL – znacząco wzmacnia poczucie własnej wartości u osadzonych i ułatwia im powrót do normalnego życia w społeczeństwie. Od 2013 r. studia na kierunku nauki o rodzinie, specjalność  asystent osoby niesamodzielne, a wcześniej streetworking, ukończyło już kilkudziesięciu więźniów i ponad 80 proc. z nich nie trafiło potem na drogę przestępczą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy