Lubelscy terytorialsi w siodle

W tym ważnym szkoleniu gościnnie uczestniczyli żołnierze Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej.

Szkolenie w siodle lubelskich terytorialsów

Podstawy ujeżdżenia, skoki przez przeszkody, jazda terenowa oraz transport wyposażenia to główne elementy szkolenia jeździeckiego, jakie odbyli żołnierze sekcji konnej 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niedawno zakończonym szkoleniu gościnnie uczestniczyli żołnierze Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej.

Obóz jeździecki, w ramach budowania dodatkowych zdolności do transportu ludzi, sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego przy użyciu koni, składał się z części teoretycznej i praktycznej. - Podczas wykładów żołnierze zapoznawali się z teorią jazdy konnej, wyposażeniem indywidualnym jeźdźca i sprzętem jeździeckim, a także podstawową opieką weterynaryjną. W części praktycznej, realizowanej na ujeżdżalni, parkurze oraz w terenie, ćwiczyli podstawy ujeżdżenia i przygotowania do skoków przez przeszkody. W ramach zajęć taktycznych w terenie uczyli się przemieszczania pododdziału konnego z wykorzystaniem GPS i mapy, transportu wyposażenia indywidualnego oraz prowadzenia konia objuczonego - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowa 2LBOT.

- Równolegle szkoliły się dwie grupy. Pierwsza to wyselekcjonowani kandydaci na instruktorów z poszczególnych batalionów, czyli żołnierze posiadający już umiejętności jeździeckie i uprawnienia instruktorskie. Musieli oni dobrze zapoznać się ze specyfiką zadań jakie w przyszłości będą realizować. Druga grupa to żołnierze początkujący, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z końmi, a którzy już posiadają umiejętności np. z zakresu taktyki, topografii lub wiedzę medyczną - wyjaśnia kpt. Gaborek.

Szkolenie, jej zdaniem, było bardzo owocne. - Już po kilku pierwszych dniach udało się wyrównać poziom w grupie tak, że żołnierze mogli skupić się na realizacji konkretnych zadań, na przykład na czytaniu mapy w terenie, rozpoznawaniu reakcji konia i możliwościach wykorzystania go w konkretnych sytuacjach - mówi kpr. Karolina Salamon, koordynatorka programu wykorzystania koni w brygadzie.

- Warto dodać, że w szkoleniu wzięli udział również żołnierze z The Royal Lancers, którzy stacjonują w Polsce w ramach sił NATO. Było to już drugie w tym roku wspólne szkolenie z wykorzystaniem koni, realizowane w ramach współpracy lubelskich terytorialsów i brytyjskich kawalerzystów - akcentuje M. Gaborek.

Obecnie w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej organizowane są szkolenia dla kandydatów na instruktorów oraz szkolenia podstawowe dla żołnierzy, którzy chcą rozwijać dodatkowe zdolności w ramach tworzonych sekcji konnych. Planowane jest także na tej podstawie rozbudowywanie sekcji w każdym z pięciu batalionów 2LBOT. - Do głównych zadań sekcji konnej będzie należało m.in. prowadzenie działań rozpoznawczych, patrolowanie terenu, głównie na obszarze trudnodostępnym, udział w akcjach kryzysowych w tym w poszukiwaniach oraz juczenie, czyli wykorzystanie koni do transportu uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia wojskowego - precyzuje oficer prasowa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..