Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rekonstrukcja wielkiej bitwy

To była wielka bitwa, która otworzyła drogę polskiemu królowi na Wschód. Pisały o niej średniowieczne kroniki. O zwycięstwie doniesiono papieżowi oraz cesarzowi bizantyjskiemu.

W pobliżu grodu Wołyń (dzisiejszy Gródek koło Hrubieszowa na Lubelszczyźnie) rozegrała się 22 lipca 1018 r. wielka bitwa pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. W armii polskiego króla walczyło ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych, a wojska ruskie wspomagały oddziały wikingów. Odniesione przez stronę polską zwycięstwo otworzyło Bolesławowi drogę do Kijowa, stolicy Rusi, którą zajął 14 sierpnia 1018 roku.

O zwycięstwie Chrobrego doniesiono papieżowi oraz cesarzowi bizantyjskiemu. Wypadki, które miały miejsce nad Bugiem, stały się ważnym wydarzeniem o skali ogólnoeuropejskiej. Opisy bitwy znalazły się w ówczesnych kronikach, i to zarówno spisywanych na Wschodzie, jak i Zachodzie Europy.

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na trzecią inscenizację bitwy nad Bugiem. Wydarzenie rozgrywało się będzie 21-23 lipca w Czumowie nad Bugiem, w pobliżu grodziska w Gródku, w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie), będącym pozostałością historycznego grodu Wołyń. W inscenizacji bitwy weźmie udział niemal 500 osób - rekonstruktorów z całej Europy. Na polu walki będzie można zobaczyć nie tylko wojów pieszych, ale też jeźdźców konnych oraz liczną grupę łuczników. Takie widowisko to jedna z niepowtarzalnych okazji, by na żywo zobaczyć tej skali przedsięwzięcie w malowniczej scenerii nadbużańskich łąk.

Odwiedzając Czumów, będzie można poznać życie codzienne w obozach wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, uczestniczyć w prezentacjach dawnych rzemiosł, zobaczyć turnieje przygotowane przez Stowarzyszenie "Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej". Nie zabraknie także wątku kultury wikingów.

W programie m.in.: wykłady popularnonaukowe, koncerty muzyki dawnej, przegląd filmów archeologicznych, a także pokazy nowoczesnych technologii cyfrowych, wykorzystywanych do popularyzacji dziedzictwa archeologicznego.

Więcej informacji w załączniku oraz na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie: https://zamek-lublin.pl/bitwa-nad-bugiem-1018/ i w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/105380879209661/?active_tab=about.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy