Nowy numer 48/2023 Archiwum

To był czas pełen łask - podsumowanie pielgrzymki

Choć tegoroczna pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę już za nami, to wciąż można poczuć jej niezwykłą atmosferę i doświadczyć radości, jaką daje wspólnota. Podsumowanie 45. lubelskiej pielgrzymki już 26 sierpnia.

Tegoroczna pielgrzymka miała kilka swoich wymiarów. Jeden z nich to ten duchowy związany z jubileuszem 50-lecia obecności Ruchu Światło-Życie w archidiecezji lubelskiej, a co za tym idzie z osobą jego założyciela, czyli z ks. Franciszkiem Blachnickim.

- 10 drogowskazów nowego człowieka, jak nazwał je ks. Blachnicki, towarzyszyło pielgrzymom i myślę, że trafiło na podatny grunt, bo to konkretne proste wskazówki, a my lubimy trzymać się jasnych wytycznych. Drugi ważny moment, który bardzo mnie wzruszył to ten, gdy po Mszy św. na wałach jasnogórskich, wraz z abp Stanisławem Budzikiem i większością pielgrzymów, poszliśmy na parking, gdzie został poświęcony nowy krzyż, który zastąpił ten niesiony 35 lat temu przez pielgrzymów grupy 5, która szła wówczas z ks. Janem Mazurem. Nowy krzyż nie jest tak całkiem nowy, choć ma nowe drewno, ale figura Chrystusa ta sama i ten sam różaniec. Patrzyłem na wzruszonych pielgrzymów i sam uległem tym emocjom, bo krzyż nie zostawia człowieka obojętnym. Zawsze moment wnoszenia krzyża na szczyt jasnogórski był mocnym momentem i to się nie zmieniło - mówi ks. Mirosław Ładniak, szef lubelskiej pielgrzymki na Jasną Górę.

W tym roku po raz pierwszy do pielgrzymki można było dołączyć w każdej chwili i przejść dowolny etap. Wszystko odbywało się pod hasłem „Pielgrzymuj, ile możesz”. Każdego dnia rano z Lublina ruszał autokar i dowoził do miejsca, gdzie była akurat pielgrzymka, osoby, które wcześniej zgłosiły, że danego dnia chcą iść z grupą. Okazało się to bardzo cenną inicjatywą, gdyż nie każdy mógł pozwolić sobie na pokonanie całej trasy. Dzięki niej można było pójść jeden, dwa czy kilka dni i wrócić wieczorem do Lublina, nie angażując nikogo z bliskich, kto musiałby przyjechać i dowieźć czy też zabrać pielgrzyma ze szlaku.

- Byłem zaskoczony odzewem ludzi na taką możliwość. Myślę, że w przyszłych latach pomysł ten będzie rozwijany. Wielu pielgrzymów dziękowało mi za to, podkreślając, że gdyby nie taka możliwość nie mogliby uczestniczyć w ogóle w rekolekcjach w drodze z różnych przyczyn, czasem zdrowotnych, czasem zawodowych, czasem rodzinnych, a dzięki akcji „Pielgrzymuj ile możesz” stało się to częściowo możliwe - podkreśla ks. Mirek.

Podsumowaniem pielgrzymki będzie specjalny piknik pielgrzymkowy, na który ks. Mirosław Ładniak zaprasza 26 sierpnia do parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie (ul. Paderewskiego 20).

Program:

godz. 16.30 – Msza Święta. Agapa

godz. 18.30 – Przegląd zespołów pielgrzymkowych

godz. 19.30 – Koncert gwiazdy wieczoru Magdy Anioł

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy