Katolicki Uniwersytet Lubelski 105. raz zainaugurował rok akademicki. Tegoroczna uroczystość połączona była z przyznaniem tytułu doktora honoris causa rabinowi profesorowi Abrahamowi Skórce.
Najpierw Msza św. w kościele akademickim KUL, a potem uroczystość inauguracyjna z udziałem wielu gości, profesorów i oczywiście studentów oficjalnie zainaugurowały rok akademicki 2023/2024. Podczas uroczystości doktorat honoris causa wręczono także rabinowi Abrahamowi Skórce.
- Jest wśród nas przedstawiciel narodu wybranego, z którego wyrosło chrześcijaństwo. Chcemy w ten sposób zaznaczyć szczególną więź z naszymi starszymi braćmi w wierze i wyznaczyć kierunek, w jakim w przyszłości podążą wysiłki naukowe na naszej uczelni - mówił rektor KUL prof. Mirosław Kalinowski.
Podkreślał, że patron uniwersytetu św. Jan Paweł II mówił, że człowieka nie można zrozumieć inaczej niż przez Chrystusa, który niesie też pokój. Rektor przekazał wyrazy współczucia z powodu wojny, jaka trwa w Izraelu
Tak jak w procesie badawczym ważna jest pokora wobec prawdy, tak w procesie edukacyjnym ważne jest przekazywanie wartości zgodnych z odkrytą i wykładaną prawdą, czyli swoiste świadectwo życia i pełne zaangażowanie w proces nauczania. Tylko wtedy nauczyciel staje się wiarygodny, a proces przekazywania wiedzy ma pełne szanse zakończyć się sukcesem.
O przyjęcie na studia na KUL ubiegało się w tym roku koło 10 tys. chętnych. Największym zainteresowaniem cieszył się nowo otwarty kierunek lekarski oraz kierunki sztuczna inteligencja, pielęgniarstwo, psychologia, filologia angielska oraz zarządzanie.
Studenci KUL pochodzą z 55 krajów. Mogą studiować na 104 kierunkach.
- Będziemy kontynuować działania, jakie podjęliśmy, aby KUL uzyskał status uczelni badawczej - mówi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Uzyskaliśmy szósty wynik w Polsce, jeżeli chodzi o uniwersytet klasyczny w zakresie spełnienia kryterium uczelni badawczej. Kontynuacja tego to będzie poszerzenie bazy, szczególnie laboratoria, które są na Wydziale Medycznym na Poczekajce i również wzmocnienie kierunków humanistycznych tym obszarem, który nazywamy nauczaniem zdalnym.