W Lublinie została uruchomiona specjalna aplikacja dotycząca wolontariatu. Narzędzie ma łączyć lokalne organizacje pozarządowe, instytucje oraz nieformalne inicjatywy z mieszkańcami Lublina, którzy chcą zaangażować się w pomoc na rzecz innych.
Jest to kolejne działanie w ramach projektu „Wolontariat Lubelski”.
– Realizacja projektu promującego wolontariat i tworzącego jego systemowe ramy wpisuje się w ideę Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jednym z jej filarów jest włączanie młodych ludzi do udziału w życiu miasta i wspieranie ich rozwoju w różnych obszarach. Zaangażowanie w wolontariat jest niezwykłą szansą na zdobycie nowych kompetencji i doświadczeń, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Dzięki interaktywnemu narzędziu, jakim jest specjalna aplikacja, sieciowanie wolontariuszek i wolontariuszy oraz organizacji będzie znacznie łatwiejsze – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Narzędziem, które pozwoli zbudować dostępny dla wszystkich system wolontariatu jest aplikacja www.wolontariat.lublin.eu, czyli wirtualne miejsce spotkania osób zainteresowanych wolontariatem z podmiotami oferującymi i poszukującymi tego rodzaju formy zaangażowania. W ramach serwisu można dodawać oferty wolontariatu dotyczące konkretnego przedsięwzięcia lub stałej współpracy wolontariackiej. Z kolei osoby zainteresowane tą formą rozwoju znajdą w jednym miejscu oferty wolontariatu z całego miasta, dotyczące wielu sfer życia społecznego, np. wolontariatu humanitarnego, związanego z pomocą psychologiczną, pracą z dziećmi czy pomocą zwierzętom. Portal będzie jednocześnie bazą wiedzy dla przyszłych wolontariuszek i wolontariuszy oraz organizacji i instytucji, które poszukują wsparcia swoich procesów. Wszystkie organizacje i instytucje, organizujące wolontariat lub planujące rozpocząć takie działanie oraz mieszkanki i mieszkańcy mogą skorzystać z tej oferty i już rejestrować się na stronie www.wolontariat.lublin.eu.
Projekt „Wolontariat Lubelski” to także cykl szkoleń, seminariów i warsztatów, które przygotowują przyszłe wolontariuszki i wolontariuszy do podjęcia pracy w wybranym obszarze. Dodatkowo, przy współudziale organizacji pozarządowych, osób eksperckich oraz praktyków i praktyczek powstał dokument „Standardy Organizacji Wolontariatu”, który porządkuje, opisuje i systematyzuje zasady współpracy pomiędzy organizacjami i wolontariuszami. Proces podnoszenia kompetencji wolontariuszek i wolontariuszy, tworzenia standardów wolontariatu, akcji promującej wolontariat jest stale monitorowany i ewaluowany tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym procesie i wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.