Nowy numer 17/2024 Archiwum

Papieski Chełm

Przykład, jak można najmłodszym przybliżyć postać św. Jana Pawła II, dała Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie i schola "Śpiewające Duszki". Okazuje się, że dobry pomysł i wielkie serce dają duże możliwości.

W ramach Dnia Papieskiego obchodzonego w tym roku był pod hasłem "Cywilizacja życia", uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie i schola dziecięca " Śpiewające Duszki" razem z Janem Pawłem II "wyruszyli" na różne kontynenty, by głosić cywilizację życia.

Podczas Mszy św. wierni mogli wsłuchać się w teksty o podróżach Jana Pawła II po świecie. Mogli przenieść się tam oczami wyobraźni, które wspomagały kolorowe stroje występujących dzieci nawiązujące do miejsc, które odwiedził papież. Wszędzie, gdzie był, głosił życie, budował cywilizację życia, nawoływał do ochrony życia. Papież uczył, że życie polega na spotkaniu z drugim człowiekiem, miłości i dawaniu dobra.

Wskazywał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje swój najbardziej żyzny grunt. To rodzina, dzieci i młodzi. Przypominał, jak ważne są prawda i godność każdego człowieka. Odwiedzał miejsca objęte konfliktami, wojnami, bronił praw człowieka. Nawoływał do pokoju i budowania wspólnej przyszłości.

Występujące dzieci wspominały wizyty papieża Jana Pawła II w miejscach, gdzie apelował o pomoc chorym, biednym, samotnym. Modlił się za wszystkich, otaczał pomocą umierających. Wołał o pokój, o ustanie wojen i konfliktów.

Przedstawienie małych aktorów ukazało piękno cywilizacji życia. Uśmiechy na twarzach widzów wywołały pieśni o Janie Pawle II i te, które sam chętnie śpiewał. Cały kościół ze wzruszeniem i z papieskimi chorągiewkami w ręku odśpiewał "Barkę".

Wciąż dźwięczy w uszach pieśń "Nie zastąpi ciebie nikt" wykonana na saksofonie i klarnecie przez Marcina i Miłosza ze scholi. Nie chodzi jednak tylko o wzruszenia, ale przede wszystkim o to, by w swoich środowiskach na co dzień budować cywilizację życia.

Można to robić choćby tak, jak społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 4 im kard. Stefana Wyszyńskiego, która realizuje adopcję serca. Obejmuje pomocą finansową chłopca o imieniu Vikasz z Ośrodka Jeevodaya w Indiach z Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

W niedzielę papieską uczniowie prowadzili przed kościołem Świętego Ducha w Chełmie kiermasz kremówek papieskich, z którego dochód przeznaczony został na pomoc podopiecznemu.

Zachęceni przykładem Jana Pawła II, możemy dołączyć do pomocy. zwłaszcza że rozpoczynamy Tydzień Misyjny.

Więcej o tym, czym jest adopcja serca, można dowiedzieć się na stronie Ośrodka Misyjnego  Jeevodaya https://www.jeevodaya.org/pl?l=paymento

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy