Nowy numer 47/2023 Archiwum

Młodzi z Bychawy zapraszają do wspólnego świętowania

Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu w Bychawie wraz z Bychawskim Centrum Kultury organizuje po raz pierwszy Bychawskie Dni Młodych. To wydarzenie, na które każdy jest zaproszony.

Jak wyjaśnia ks. Przemysław Ruszniak - duszpasterz młodzieży - pomysł na Bychawskie Dni Młodych zrodził się całkowicie przypadkiem. Można powiedzieć, że jest wynikiem wyjazdu młodych na Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023.

- Byliśmy wdzięczni całej społeczności bychawskiej za ogromną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i chcieliśmy się jakoś jej odwdzięczyć. Postanowiliśmy zorganizować coś w rodzaju wystawy, czy wieczoru wspomnień z tego cudownego wydarzenia. Kiedy udałem się do miejscowego Centrum Kultury z tym pomysłem, zacząłem dzielić się osobistymi wspomnieniami z tego czasu. Dyrektor tejże placówki rzucił wówczas pytanie: dlaczego nie zrobimy tego tutaj, w Bychawie? Szybko zaczęliśmy snuć propozycje, potem doszło do spotkania z młodzieżą i okazało się że mamy kilka interesujących pomysłów – opowiada ks. Przemek.

Wyjaśnia też, że Forum Młodych to czas kiedy my - dorośli - chcemy się wsłuchać w to, co młodzi mają do powiedzenia. Zapraszamy uczniów szkół średnich z terenu miasta i pytamy o ich oczekiwania względem rozmaitych form aktywności w które chcieliby się włączyć. Na spotkaniu będą obecni także przedstawiciele samorządowi.

- Może jest to odważna teza, ale uważam że młodzi dzisiaj nie są traktowani przez nas poważnie. Nie tylko jeśli chodzi o perspektywę wiary, ale o kontakt w ogóle. Nie mamy dla nich czasu, jesteśmy zabiegani i zbyt zajęci rozmaitymi sprawami. Chcielibyśmy by dni młodych pokazały że jest inaczej. Że młodzi też mają głos - i to głos bardzo istotny, że jest przestrzeń zarówno w Kościele jak i społeczeństwie w której mogą być słyszalni. Z takim przekazem chcemy dotrzeć do nich, a pomóc w tym mają nam nowe formy - koncert, forum, nabożeństwo dla młodych oraz wystawa "Bychawa na Światowych Dniach Młodzieży". 

PROGRAM

Piątek 17.11 Bychawskie Centrum Kultury 

8.30 - 13.00 Forum młodych

19.30 - Koncert rapera TAU

SOBOTA 18.11 Kościół parafialny w Bychawie

19.30 - Czuwanie dla młodzieży (prowadzi zespół Chwalmy Pana na spontana)

Niedziela 19.11

16.00 - Eucharystia w intencji młodzieży (Kościół parafialny w Bychawie)

17.30 - Otwarcie wystawy "Bychawa na Światowych Dniach Młodzieży" połączona ze wspomnieniami oraz świadectwa i młodych z ŚDM.

Swoją obecność na wystawie zapowiedział ks Tomasz Koprianiuk - dyrektor Krajowego Biura Organizacji ŚDM.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy