Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wigor i ambicja - bliższe spotkanie z Prusem

Ambitny, dziarski, brawurowy - taki był młody Bolesław Prus. Muzeum w Nałęczowie zaprasza na spotkanie, które pozwoli bliżej poznać autora "Lalki" i wielu innych dzieł.

Wychowywał się w Puławach i Lublinie. Wczesne koleje jego życia zostały naznaczone przez sieroce dzieciństwo, niemniej Aleksander Głowacki szybko dał się poznać jako bystry i wesoły, choć psotny młodzieniec. Wrodzona inteligencja pozwoliła wykształcić się osobowości nieprzeciętnej, cechującej kolejno: niesfornego ucznia, powstańca styczniowego, ubogiego studenta nauk ścisłych i przyrodniczych, uczonego amatora, konkurenta do ręki ukochanej, wreszcie początkującego publicystę i pisarza.

Zanim stał się nałęczowskim „poczciwym dziaduniem”, był pełnym życia młodzieńcem.

Wystawa „Wigor i ambicja – (nie)znany Bolesław Prus. Lata 1860–1875” opowiada o czasach, w których kształtowała się osobowość autora "Lalki", ludziach mających na niego wpływ, ale przede wszystkim o pasjach, ambicjach, ale i porażkach młodego Aleksandra Głowackiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 listopada 2023 roku o godzinie 14.30 w siedzibie Muzeum Bolesława Prusa przy ulicy S. A. Poniatowskiego 39 w Nałęczowie (budynek dawnej Ochronki).

Otwarcie uświetni wykład Marcina Fedorowicza pt. „Bolesław Prus (Aleksander Głowacki) – między buntem a stabilizacją”.

Marcin Fedorowicz (ur. 1971) – organizator „Lubelskich spacerów z Prusem” i popularyzatorem wiedzy o pisarzu. Uczestnicy prowadzonych przez niego od 2016 roku spacerów tematycznych mają możliwość zobaczenia miejsc ważnych dla autora Lalki, na przykład kamienicy, w której się wychowywał, szkoły, do której uczęszczał, sklepu lubelskiego kupca Jana Mincla. Snując zajmujące opowieści, Marcin Fedorowicz wykorzystuje swoją wiedzę na temat historii i kultury XIX wieku oraz dzieli się ze słuchaczami informacjami, które ustalił dzięki analizie źródeł i dokumentów.

Marcin Fedorowicz jest absolwentem archeologii UMCS, a od 2005 roku jest związany z Pracownią Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. W pracy zawodowej specjalizuje się w ikonografii Lublina sprzed 1944 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy