Nowy numer 08/2024 Archiwum

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę - uliczna zbiórka

Każdy ma coś, czym może się podzielić. Jedni przekazują ubrania, inni produkty żywnościowe czy zabawki, inni ofiarują swój czas, talenty, czy udostępniają magazyny. To wyjątkowa akcja, bo nie zbiera się w niej pieniędzy.

Gdy 31 lat temu Ewa Dados na antenie Radia Lublin ogłosiła spontaniczną zbiórkę rzeczy dla dzieci, nie spodziewała się, że przerodzi się ona w tak wielką i długoterminową akcję.

- To był odruch serca. Prowadziłam wówczas w radio dobranockę, do której zapraszałam dzieci z lubelskiej Starówki. To one przynosiły swoje pomysły, a my je tylko realizowaliśmy. Nie kończyło się na bajkach, bo przy okazji poruszane były różne ważne sprawy. Jedną z nich miał Przemek i jego przyjaciele. Przychodzili codziennie jako goście do „jaśkowej dobranocki”, z pasją się do niej przygotowywali i pewnego dnia Przemek zdobył się na odwagę, by porozmawiać ze mną i poprosić, bym załatwiła mu pracę. To był chłopak, który miał wtedy 10 lat. Zaczęłam więc dopytywać, co się dzieje i usłyszałam historię o chorej mamie, głodzie i biedzie. W odruchu serca chciałam dać mu pieniądze, ale on odmówił. Dało mi to do myślenia. Wiedziałam, że żeby pomóc, nie mogę tego robić byle jak. To wtedy z anteny padło zaproszenie, by dzielić się tym, co mamy - mówi inicjatorka akcji.

Rzeczywiście odzew ludzi był ogromny. Spontaniczna akcja przerodziła się w zorganizowaną inicjatywę, która od trzech dekad każdego roku wspiera dzieci w potrzebie. Mimo zmieniających się czasów, taka inicjatywa wciąż jest potrzebna.

- Niezależnie od tego, jaki mamy rok i jakie zmiany zachodzą wokół nas, wciąż są dzieci, które czekają na paczkę przygotowaną w ramach naszej akcji. I nie chodzi tu wcale o jakieś wielkie rzeczy, ale zwykłe proste sprawy, jak choćby nowe buty czy kurtka, jakieś kolorowe kredki, czy po prostu o jedzenie, którego czasem brakuje. Nasze dary trafiają do zgłoszonych rodzin w potrzebie, ale też do domów dziecka czy świetlic opiekujących się najmłodszymi - wyjaśnia Ewa Dados.

Do akcji może dołączyć każdy, zakładając sztab, do którego będą przynoszone dary lub przygotowując paczkę i dostarczając ją do wybranego punktu. 2 grudnia odbędzie się tradycyjna zbiórka uliczna.

Adresy punktów podczas ulicznej zbiórki można znaleźć na stronie pdpz.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy