Uruchomienie kierunku lekarskiego, prestiżowe nagrody, spotkania z ciekawymi osobistościami, debaty i wydarzenia poświęcone najważniejszym współczesnym problemom oraz nowe działania - to sukcesy KUL w 2023 roku.
Zdaniem władz uczelni, po 105 latach funkcjonowania KUL jest nadal w świetnej formie.
Lubelski Nobel trafił na KUL - to z całą pewnością jedno z ciekawszych wydarzeń stycznia mijającego roku. Karnistka dr hab. Małgorzata Gałązka, prof. KUL z Instytutu Nauk Prawnych, została laureatką Nagrody Naukowej Lubelszczyzny im. prof. Edmunda Prosta. Nagroda ta została przyznana jej za monografię "Prawnokarne granice nowatorskiej interwencji medycznej". Wyjątkowe wyróżnienie otrzymuje każdego roku tylko jeden przedstawiciel lubelskiego środowiska naukowego, obecnie nominowanych było 14 naukowców.
Ważnym wydarzeniem lutego była wizyta na KUL braci albertynów, którzy niosą pomoc Ukrainie zmagającej się z rosyjską agresją, a także spotkanie z synem Władysława Bartoszewskiego - Teofilem, który nie tylko wspominał swojego sławnego ojca w związku z 15. rocznicą uhonorowania go przez KUL tytułem doktora honoris causa, ale także opowiadał o kulisach polskiej polityki i ważnej w tym kontekście przyzwoitości.
Marzec to m.in. kolejna odsłona Areopagu Uniwersytetów - tym razem eksperci rozmawiali o uchodźcach i wojnie. W marcu też rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powołał Centrum Polonijne, którego głównymi zadaniami są współpraca z Polonią, mediami i organizacjami polonijnymi oraz koordynacja i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii.
KUL proponował także interesujące wydarzenia kulturalne. W kwietniu miłośnicy poezji, kina i klasyki literatury mogli porozmawiać o "Trenach" Jana Kochanowskiego, arcydziele literatury polskiej, i o jego wyjątkowej - refleksyjnej i onirycznej - adaptacji filmowej w reżyserii Damiana Bieńka.
Sieć Uniwersytetów Trójmorza to inicjatywa KUL, której inauguracja - w obecności najwyższych władz państwowych, w tym prezydenta Andrzeja Dudy - odbyła się w maju, podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza.
W maju, tradycyjnie, odbyły się również KULturalia 2023. Na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL odbyły się koncerty takich gwiazd, jak Happysad, Sylwia Grzeszczak, Ania Karwan oraz Natalia Szroeder. Część dochodów z biletów została przekazana Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Dni Kultury Studenckiej "KULturalia" (wcześniej pod nazwą Kullages) to cykliczny, sztandarowy projekt Uczelnianego Samorządu Studentów KUL, organizowany od początku lat 70. ubiegłego wieku i promujący wysoką kulturę studencką.
W maju odbyła się także inauguracja Centrum Badań nad Dyplomacją, którego zadania mają koncentrować się m.in. na współpracy z zagranicznymi jednostkami naukowo-badawczymi, zajmującymi się badaniem polityki zagranicznej państwa, stosunków międzynarodowych i dyplomacji.
KUL w czerwcu odwiedzili szefowie mediów Watykanu. - Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog - stwierdzili Andrea Tornielli i Massimiliano Menichetti, którzy byli na spotkaniu "Nowoczesne media i technologie w komunikacji Kościoła". Obaj włoscy eksperci, odpowiedzialni za pracę m.in. Vatican News, zwrócili również uwagę, że w mediach fundamentalnie ważna jest prawda opowiadana poprzez świadectwo i relacje ludzi oraz poprzez ich doświadczenie życiowe.
W czerwcu dowiedzieliśmy się również, że KUL uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w trzech kolejnych dyscyplinach. Są to biologia medyczna, nauki biblijne oraz nauki o rodzinie.
W okresie wakacyjnym również nie brakowało ciekawych wydarzeń, wśród nich istotna była uroczystość uhonorowania prof. Stefana Sawickiego Orderem św. Grzegorza Wielkiego.
W lipcu poznaliśmy też wyniki tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia i jednolite magisterskie na KUL. W tym roku zgłosiło się ponad 7,5 tys. kandydatów - to niemal 2,5 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Najpopularniejszym kierunkiem studiów okazała się nowo utworzona medycyna, bo prawie 1,5 tys. kandydatów zgłosiło chęć studiowania na kierunku lekarskim. Zostanie tu przyjętych 60 osób, a więc o jeden indeks ubiegało się niemal 25 osób. Popularne były także takie kierunki, jak psychologia, italianistyka w trybie zdalnym, kryminologia, pielęgniarstwo, zarządzanie, filologia angielska, prawo.
W wakacje, w sierpniu, KUL po raz kolejny zgromadził młodzież polonijną z całego świata. Dom Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym na tydzień stał się miejscem spotkania i warsztatów dla 25-osobowej grupy młodych Polaków z USA, Anglii, Niemiec, Francji i Włoch.
Lubelski Festiwal Nauki, który we wrześniu odbył się po raz 19., pod hasłem: "Nauka dla Przyszłości", przyniósł nie tylko rekordową liczbę wydarzeń, ale także niezapomniane przeżycia, inspirujące wykłady i warsztaty. Lublin wraz z innymi miastami tworzącymi Lubelski Festiwal Nauki, m.in. Chełmem, Puławami, Stalową Wolą i Zamościem, przemienił się w ośrodek naukowych fascynacji, inspirowania i dzielenia się wiedzą. W tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II był głównym koordynatorem festiwalu. Wyjątkową zapowiedzią wydarzeń było spotkanie ze specjalnym gościem - dr. Sławoszem Uznańskim, astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Debata pt. "O prorokach wolności w czasach zniewolenia", czyli o kard. Karolu Wojtyle i ks. Franciszku Blachnickim, to pierwsze ważne wydarzenie w nowym roku akademickim, którego inauguracja odbyła się w połowie października. Tytuł doktora honoris causa KUL przy tej okazji otrzymał rabin Abraham Skórka.
W październiku rozpoczął studia na kierunku lekarskim pierwszy rocznik studentów. Odbył się także Kongres Teologów na KUL.
W listopadzie sukcesem mogło pochwalić się Centrum Polonijne KUL, które uruchomiło kolejną, trzecią już, edycję Studium dla Polonii i Polaków za Granicą. Ponad tysiąc osób z 30 krajów zgłosiło chęć podjęcia nauki na 18 zaproponowanych przez KUL kursach.
Grudzień był czasem, gdy KUL m.in. obchodził swoje 105. urodziny.
Z perspektywy minionych 12 miesięcy pracy był to bardzo intensywny, ale udany rok. - Nasz uniwersytet radził sobie bardzo dobrze w przestrzeni medialnej, na co składają się liczne publikacje w mediach lokalnych, krajowych i zagranicznych. Kilkakrotnie byliśmy w czołówce uczelni polskich jeśli chodzi o prowadzenie mediów społecznościowych - mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. To między innymi 1. miejsce w rankingu Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który został opublikowany za marzec 2023.