W styczniu 1392 roku król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Chełmowi. W ostatnim czasie uroczyste obchody kolejnych rocznic dają możliwość poznać historię miasta i zintegrować jego mieszkańców.
Historia Chełma sięga wczesnego średniowiecza. W XIII wieku ziemia chełmska weszła w skład Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Ówczesny władca, książę Daniel Romanowicz, wybudował w Chełmie olbrzymi zamek, zakładając gród warowny. Miasto się rozwijało i zmieniało. Przeżyło wiele wojen, najazdów i pożarów. W 1392 roku Chełm nabył prawa miejskie magdeburskie od króla Władysława Jagiełły.
Miasto położone przy ważnym szlaku handlowym prowadzącym znad Morza Czarnego w kierunku Bałtyku i Europy środkowej szybko rozwijało się ekonomicznie. Osiedlali się tu ze Wschodu Rusini, ale też lud pochodzący z Zachodu i Żydzi. Miasto otrzymało przywileje handlowe, prawo do odbywania jarmarków i targów. Zaczęto wydobywać kredę i wapń jako materiał budowlany. W ten sposób powstało mnóstwo podziemnych korytarzy, które dziś są atrakcją turystyczną znaną w Europie.
Historia miejscowości obfitowała w różne wydarzenia. Nie brakowało wojen, najazdów, kryzysów, ale były też piękne lata świetności, rozwoju i dobrobytu.
Okazją do poznawania historii są różne wydarzenia organizowane przez miasto, w których mieszkańcy chętnie biorą udział. Świętując 632 urodziny liczone od nadania praw miejskich, przygotowano wystawę o Chełmie, projekcję filmu "Dyrekcja", darmowe zwiedzanie Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz zabytkowych Podziemi Kredowych z dmuchaniem świeczek na urodzinowym torcie. Odbyły się też turniej łyżwiarski, spacer po Chełmie z przewodnikiem, koncert urodzinowy miejscowych artystów oraz spotkanie w ramach cyklu "Pasja i Kariera".