Działania edukacyjne, zwiedzanie z przewodnikiem i oddanie hołdu ofiarom - Państwowe Muzeum na Majdanku tradycyjnie włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku 27 stycznia o godz. 10.00 odbędzie się wykład pt. „Jak przetrwali Holokaust żydowscy więźniowie KL Lublin” poświęcony losom wybranych ocalałych. Następnie (godz. 11.00) pod Pomnikiem-Bramą uczestnicy spotkania złożą hołd wszystkim ofiarom Holokaustu. Po krótkiej ceremonii rozpocznie się ostatni punkt programu – zwiedzanie tematyczne terenu byłego obozu, które skupiać się będzie na żydowskich więźniach Majdanka.
Dzień wcześniej, 26 stycznia, PMM organizuje wykłady i warsztaty edukacyjne w lubelskich szkołach. W Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Pomnik jako forma przywracania pamięci”, przygotowanej przez uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, ceremonia upamiętniająca oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej z przewodnikiem. Tego samego dnia także w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze będzie można wziąć udział w uroczystości poświęconej ofiarom i oprowadzaniu po wystawie.
Majdanek, Bełżec i Sobibór to trzy miejsca nieodłącznie związane z zagładą Żydów przeprowadzoną przez nazistowskie Niemcy w toku akcji „Reinhardt”. W obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze Niemcy zamordowali około 700 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. Wśród nich znajdują się ofiary akcji „Erntefest” – największej w dziejach niemieckich obozów jednorazowej egzekucji przeprowadzonej w KL Lublin 3 listopada 1943 roku.