To mocne doświadczenie, które od kilku lat podejmuje coraz więcej osób, wybierając się nocą na Drogę Krzyżową, by rozważać mękę Chrystusa i przemyśleć różne życiowe sprawy.
Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie - to hasło, które przyświeca od początku Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. W Lublinie pielgrzymi wyruszą na trasę 8 marca. Będzie to 10. edycja EDK. Droga Krzyżowa rozpocznie się Mszą św. w archikatedrze o godz. 19. Po niej uczestnicy wyruszą wybraną przez siebie trasą. W tym roku można wybrać jedną z 9 tras o różnej długości i trudności. Z tego 6 prowadzi pielgrzymów poza granice miasta, do innych miejscowości i kościołów, zaś 3 to tzw. pętle wokół Lublina.
- To doświadczenie zmagania się z samym sobą, kiedy idziesz w ciemności, czasem w deszczu i zmęczony, ale chcesz w ten sposób spotkać się z Jezusem, który przecież z miłości dał się za nas ukrzyżować. Dla mnie to ważna noc, która pozwala przemyśleć różne życiowe sprawy, ona nadaje szczególne znaczenie przeżywania Wielkiego Postu - mówi Jacek Mizerski.
W tym roku uczestnicy będą rozważać słowa Jana Pawła II: "Musicie od siebie wymagać". - EDK jest dla wszystkich. Także dla tych, którzy mają problem z wiarą czy są po prostu niewierzący. To nie tylko przemarsz, to przede wszystkim droga w głąb siebie, dlatego warto podjąć ten trud, niezależnie od kondycji naszej wiary - mówi ks. Mirek Ładniak, organizator wydarzenia.
Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń jest się zdanym wyłącznie na własne siły. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Uczestnicy biorą w niej udział na własną odpowiedzialność. W EDK mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie. Ci, którzy nie ukończyli 18 lat, mogą wziąć udział tylko za zgodą opiekuna prawnego i pod opieką osoby pełnoletniej.
Zapisy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: edk.lublin.pl.