Sukienki Matki Bożej z Kazimierza

Jedni doskonale znają drogę wiodącą do kościoła franciszkanów na Wietrznej Górze w Kazimierzu Dolnym, inni trafiają tu przypadkiem. Większość wraca, czując, że to miejsce niezwykłe.

Spacerując po brukowanych uliczkach miasteczka, dochodzą do krytych dachem schodów liczących 72 stopnie (tyle lat wedle Tradycji żyła Maryja z Nazaretu), na których szczycie rozciąga się klasztorny teren i kościół z pięknym, drewnianym ołtarzem, w którym umieszczono słynący łaskami obraz Matki Bożej.

Księgi klasztorne zawierają opisy cudów i łask wyproszonych przed cudownym obrazem Matki Bożej Brzemiennej, jak nazywana jest Maryja z Kazimierza, zaś ustna tradycja je przekazuje, stąd też wielka cześć do Matki Bożej, która szczególnie w tym miejscu wstawia się za małżonkami pragnącymi potomstwa i brzemiennymi kobietami. Sama Maryja, jak to kobieta, nawet na obrazie zmienia sukienki. Oczywiście wszystko za sprawą opiekujących się sanktuarium franciszkanów.

Właśnie te sukienki będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie, jaką przygotowało Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Jedna z sukienek Matki Bożej.   Jedna z sukienek Matki Bożej.
Muzeum Nadwiślańskie

- Sukienka na obraz, nazywana też okładem lub koszulką to metalowa ozdoba, a zarazem osłona zakładana na malowane przedstawienia religijne. Zwyczaj ozdabiania cudownych wizerunków wywodzi się zapewne z tradycji rusko-bizantyńskiej. Początkowo ofiarowane przez wiernych wota wieszano bezpośrednio na obraz. Ozdobne sukienki pojawiają się dopiero w drugiej połowie XVII w. - wyjaśnia Urszula Czarnecka z działu promocji Muzeum.

Prezentacja będzie wyjątkową gratką dla pasjonatów złotnictwa i historii kazimierskiego kościoła. Oryginalne sukienki z 1841 roku nie opuszczały murów klasztoru od 42 lat. Na prezentacji w Muzeum Złotnictwa zostaną one zaprezentowane na podkładzie w skali 1:1, będącym fotokopią obrazu Zwiastowania, umieszczonego na co dzień w ołtarzu głównym naszego kościoła Franciszkanów. Spotkanie poprowadzi Dorota Szczuka - historyczka sztuki, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej. Wszystko w niedzielę 26 maja o godz. 14.30 w salach muzeum.

« 1 »