To będą trzy dni pełne uśmiechu, zabawy, sportu, integracji, a także modlitwy - parafia pw. Świętego Brata Alberta w Lublinie zaprasza na uroczystości odpustowe.
Tegoroczne uroczystości odpustowe odbędą się pod hasłem „Pod skrzydłami Brata Alberta” i potrwają trzy dni (od 15 do 17 czerwca br.). Wydarzenia zaplanowane na pierwszy dzień będą odbywały się w plenerze - w ogrodach wokół kościoła parafialnego przy ul. Willowej. Wśród sportowych atrakcji zaplanowano turniej piłki nożnej dla dzieci o puchar Brata Alberta, czyli Parafialne Euro.
- Turniej rozpocznie się o godz. 10.00, zgłosiło się 16 drużyn, ponad 120 zawodników w wieku od 6 do 11 lat. Do tego zorganizujemy sporo innych rywalizacji sportowych. Natomiast od godz. 14.00 zapraszamy na piknik rodzinny przy naszym klasztorze, w naszych ogrodach klasztornych. Będą liczne place zabaw, a także słodkie i słone przekąski - zaprasza o. Bartymeusz Kędzior, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Świętego Brata Alberta w Lublinie.
Dla fanów motoryzacji tego dnia będą czekały także zabytkowe samochody i motocykle. Pierwszy dzień uroczystości zakończy się koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, który rozpocznie się o godz. 20.00 na placu przy kościele.
Drugi dzień (16 czerwca) to Rodzinna Strefa Kibica zaplanowana w ogrodach przyklasztornych. To właśnie tam wczesnym popołudniem całe rodziny będą mogły wspólnie oglądać i kibicować Narodowej Reprezentacji Polski, która tego dnia o godz. 15.00 rozpocznie mecz z Holandią w ramach EURO 2024.
- Będzie ogromny telebim i będziemy kibicowali reprezentacji Polski w pierwszym meczu z Holandią. Mamy wielką nadzieję, że oczywiście będzie to zwycięski mecz, więc my będziemy zagrzewać naszych Rodaków naszych wspaniałych piłkarzy do tego, by jak najpiękniej reprezentowali nasz kraj na Euro w Niemczech – dodaje o. Kędzior.
W poniedziałek, 17 czerwca, odbędą się główne uroczystości odpustowe. Suma odpustowa będzie sprawowana o godz 18.00. Mszy Św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. Mateusz Hosaja, kanonik kapituły katedralnej w Krakowie.
- W sposób szczególny będziemy dziękowali Panu Bogu za dar życia świętego Brata Alberta dla Lublina, dla naszej parafii, ale też będziemy dziękowali za każdą i za każdego z Was, naszego parafianina, dobrodzieja, sympatyka, tych wszystkich, którzy do nas uczęszczają, przychodzą i budują z nami żywy kościół tutaj w Lublinie - wyjaśnia o. Kędzior.
Historia bernardynów w Lublinie sięga XV wieku. Mimo utraty dawnego pięknego klasztoru w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej, wskutek kasaty przez zaborców w 1864 r., bernardyni zawsze byli obecni w Lublinie głównie poprzez ojców pracujących i studiujących na KUL. Pod koniec lat 80., dzięki zabiegom profesora KUL o. Oktawiana Jusiaka i prowincjała bernardynów o. Andrzeja Pabina, ks. bp ordynariusz Bolesław Pylak wyraził zgodę na założenie nowego klasztoru i parafii na terenie planowanego w przyszłości osiedla "Botanik" w dzielnicy Sławinek/Sławin.
W tym miejscu zakonnicy kupili działkę przy ul. Willowej i wybudowali tymczasową drewnianą kaplicę z klasztorem, którą poświęcił ks. bp Bolesław Pylak, ordynariusz lubelski 11.08.1991 roku. Jest to historyczna data powrotu bernardynów do Lublina i założenie nowego klasztoru i parafii pw. św. Brata Alberta.