Kilkaset osób, dzieci i młodzież wraz z katechetami, a także rodzice młodych, po raz VI spotkało się w Pliszczynie na Kongresie Misyjnym Dzieci Archidiecezji Lubelskiej.
Spotkanie przygotowane zostało przez Centrum Misyjne Archidiecezji Lubelskiej: delegata ds. misji i dyrektora PDM ks. Wojciecha Rebetę oraz siostrę Irenę Karczewską FMM. Kongres jest jedną z form przygotowania do dobrego przeżycia Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku tego roku.
W corocznym spotkaniu na terenie ośrodka rekolekcyjnego księży sercanów w Pliszczynie koło Lublina, wzięły udział dzieci z ognisk misyjnych i grup kolędniczych działających na terenie archidiecezji lubelskiej. Przygotowania do tego spotkania trwały cały rok szkolny. To tutaj dzieci spotkały się z misjonarzami i pracownikami Papieskich Dzieł Misyjnych o wieloletnim doświadczeniu posługi na misjach w różnych rejonach świata. Wśród zaproszonych gości, którzy podzieli się swoim świadectwem związanym z posługą na misjach, była m.in. s. Monika Juszka, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce; o. Konsolata – misjonarz, s. Janina Jenda FMM, która pracuje blisko 30 lat w prowincji Kenia-Etiopia. Wśród zaproszonych gości był także ks. Stanisław Stanisławek, wieloletni misjonarz archidiecezji lubelskiej. To człowiek o ogromnej wiedzy o Afryce i działalności misyjnej. Swoim, jakże bogatym doświadczeniem, chętnie się dzielił, z młodymi, którzy pragną być apostołami Jezusa wśród mieszkańców Czarnego Lądu. Dzięki jego staraniom w Afryce powstało kilkanaście nowych kościołów i kaplic.
Modlitwa o pokój.- Musimy pamiętać, skąd się biorą powołania misyjne. Rodzą się w naszych sercach dzięki Jezusowi i miłości. Bez tych dwóch rzeczy nie ma mowy o powołaniu do misji, które są niezwykle trudne i wymagające dla każdego misjonarza – mówił do dzieci ks. S. Stanisławek.
Hasło kongresu „Niesiemy pokój światu” nawiązuje do obecnej sytuacji w świecie, która jest wezwaniem do modlitwy o pokój i do dawania świadectwa o pokoju życiem.